Ny fusion på det danske cloud-marked: Timengo og Msec slår pjalterne sammen i aftale til 100 millioner kroner

Timengo og Msec fusionerer og blive nu til TimengoMsec. Aftalen mellem de to selskaber har en værdi på 100 millioner kroner.

Artikel top billede

De danske cloud-huse Timengo og Msec slår pjalterne og bliver nu til TimengoMsec.

Det oplyser selskaberne i en pressemeddelelse, hvor af det også fremgår, at den nye fusion har en værdi på 100 millioner kroner.

Selskaberne har specialiseret sig i cloud-baserede tjenester fra Microsoft, og i pressemeddelelsen oplyser de, at fusionen er resulaltet af et succesfuldt samarbejde igennem de seneste to år.

”Cloud ændrer alt i IT 's potentiale til at realisere virksomheders digitaliseringsmål. Med fusionen bliver vi i stand til at levere den helhed vores kunder efterspørger og skalere til den voksende efterspørgsel på det danske marked,” siger det nye selskabs bestyrelsesformand Morten Boysen ifølge pressemeddelsen.

TimengoMsec får knap 50 ansatte og ambitionen er ifølge pressemeddelelsen, at det nye selskab skal blive en stor og markant spiller på det danske cloud-marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos