Dramatisk afstemning i Europa-Parlamentet: Omstridt copyright-direktiv stemt ned

Parlamentarikerne i Europa-Parlamentet har netop stemt nej til det kritiserede copyright-direktiv.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

De mange kritikere af EU's omstridte copyright-direktivet kan ånde lettet op.

For Europa-Parlamentet har netop afvist foreslaget med stemmerne 278 for og 318 i mod.

I alt mødte 627 parlamentarikere op til afstemningen klokken 12 i dag.

Resultatet af afstemningen blev blandt andet breaket på Twitter af Rina Ronja Kari, medlem af Europa-Parlamentet for Folkebevægelsen mod EU, der har denne kommentar til resultatet.

"EP (Europa-Parlamentet, red.) afviser copyright forslaget, og åbner dermed for debat og ændringsforslag på næste plenarsamling. Virkelig godt!" skriver hun.

Men ikke alle er begejstrede for, at copyright-direktivet nu skal igennem EU-møllen endnu en gang.

"Ærgerligt resultat om copyright. Vi havde et godt kompromis. Nu risikerer vi, at det bliver revet fra hinanden. Vi vender tilbage til sagen på næste plenarsamling i september," skriver Morten Lykkegaard, medlem af Europa-Parlamentet for Venstre, i et tweet.

Copyright-direktivet åbnes nu igen op for debat og ændringsforslag på et plenarmøde til september. Det betyder, at det ikke kun er eet udvalg, men hele Europa-Parlamentet, der kan få indsigt og blande sig i debatten om copyright-direktivet.

Læs mere: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

Kritik af copyright-direktiv har båret frugt

Copyright-direktivet, der har været udsat for heftig kritik i den seneste it, er netop blevet afvist af Europa-Parlamentet.

Der har på det seneste være massiv kritik af direktivet, som blandt andet har fået Wikipedia i flere lande til at lukke ned for alt indhold, og 70 prominente interneteksperter - herunder internettets 'opfinder' Tim Berners-Lee til at skrive et brev, der i skarpe vendinger advarer mod at vedtage direktivet.

Det har især været de to artikler 11 og 13, der har været udsat for enrødglødende kritik, og som har medført at EU-parlamentarikere op til afstemningen har modtaget bunkevis af mails og opkald om at stemme i mod.

Derudover har flere store techvirksomheder, heriblandt Google, i længere tid ført en lobbykampagne mod direktivet.

Den store kamp mod direktivet har altså båret frugt, og er nu åbnet op for en ny omgang.

Læs også: Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job