Dramatisk afstemning i Europa-Parlamentet: Omstridt copyright-direktiv stemt ned

Parlamentarikerne i Europa-Parlamentet har netop stemt nej til det kritiserede copyright-direktiv.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

De mange kritikere af EU's omstridte copyright-direktivet kan ånde lettet op.

For Europa-Parlamentet har netop afvist foreslaget med stemmerne 278 for og 318 i mod.

I alt mødte 627 parlamentarikere op til afstemningen klokken 12 i dag.

Resultatet af afstemningen blev blandt andet breaket på Twitter af Rina Ronja Kari, medlem af Europa-Parlamentet for Folkebevægelsen mod EU, der har denne kommentar til resultatet.

"EP (Europa-Parlamentet, red.) afviser copyright forslaget, og åbner dermed for debat og ændringsforslag på næste plenarsamling. Virkelig godt!" skriver hun.

Men ikke alle er begejstrede for, at copyright-direktivet nu skal igennem EU-møllen endnu en gang.

"Ærgerligt resultat om copyright. Vi havde et godt kompromis. Nu risikerer vi, at det bliver revet fra hinanden. Vi vender tilbage til sagen på næste plenarsamling i september," skriver Morten Lykkegaard, medlem af Europa-Parlamentet for Venstre, i et tweet.

Copyright-direktivet åbnes nu igen op for debat og ændringsforslag på et plenarmøde til september. Det betyder, at det ikke kun er eet udvalg, men hele Europa-Parlamentet, der kan få indsigt og blande sig i debatten om copyright-direktivet.

Læs mere: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

Kritik af copyright-direktiv har båret frugt

Copyright-direktivet, der har været udsat for heftig kritik i den seneste it, er netop blevet afvist af Europa-Parlamentet.

Der har på det seneste være massiv kritik af direktivet, som blandt andet har fået Wikipedia i flere lande til at lukke ned for alt indhold, og 70 prominente interneteksperter - herunder internettets 'opfinder' Tim Berners-Lee til at skrive et brev, der i skarpe vendinger advarer mod at vedtage direktivet.

Det har især været de to artikler 11 og 13, der har været udsat for enrødglødende kritik, og som har medført at EU-parlamentarikere op til afstemningen har modtaget bunkevis af mails og opkald om at stemme i mod.

Derudover har flere store techvirksomheder, heriblandt Google, i længere tid ført en lobbykampagne mod direktivet.

Den store kamp mod direktivet har altså båret frugt, og er nu åbnet op for en ny omgang.

Læs også: Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet