Microsoft sætter ny kurs med streaming: Windows film-app på vej til iOS og Android

Microsoft er angiveligt i gang med at udbrede sin app, Movies & TV, til iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er angiveligt i gang med at brede sin egen Windows-app, Movies & TV, til iOS og Android. Det er en såkaldt universal app, som er en automatisk afspiller til at vise video.

Det skriver Cnet.com.

Applikationen, der bruges til at afspille indhold købt via Microsoft Store, er på nuværende tidspunkt kun tilgængelig på Windows-platforme.

Microsoft har, ifølge Cnet.com ikke ønsket at kommentere sagen, men en kilde fortæller til mediet, at Microsoft udvider applikationen for at skabe et større incitament til at købe indhold via Microsoft Store.

Det er samtidig et skridt i retningen af at gøre Microsofts streaming-app mere konkurrencedygtig overfor konkurrenter som Amazon og Netflix, fortsætter mediet.

Mediet skriver, at Microsoft med udvidelsen af Movies & TV til andre platforme, sætter en ny kurs, der ikke kun fokuserer på den mobile verden, men også involverer Android og iOS.

Der er ingen tidshorisont for, hvornår Microsofts streaming-app vil blive tilgængelig via iOS og Android ud over at det forventes af være "snart".

Læs også: Denne videoafspiller bruger mindst strøm på din bærbare computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS