Microsoft sætter ny kurs med streaming: Windows film-app på vej til iOS og Android

Microsoft er angiveligt i gang med at udbrede sin app, Movies & TV, til iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er angiveligt i gang med at brede sin egen Windows-app, Movies & TV, til iOS og Android. Det er en såkaldt universal app, som er en automatisk afspiller til at vise video.

Det skriver Cnet.com.

Applikationen, der bruges til at afspille indhold købt via Microsoft Store, er på nuværende tidspunkt kun tilgængelig på Windows-platforme.

Microsoft har, ifølge Cnet.com ikke ønsket at kommentere sagen, men en kilde fortæller til mediet, at Microsoft udvider applikationen for at skabe et større incitament til at købe indhold via Microsoft Store.

Det er samtidig et skridt i retningen af at gøre Microsofts streaming-app mere konkurrencedygtig overfor konkurrenter som Amazon og Netflix, fortsætter mediet.

Mediet skriver, at Microsoft med udvidelsen af Movies & TV til andre platforme, sætter en ny kurs, der ikke kun fokuserer på den mobile verden, men også involverer Android og iOS.

Der er ingen tidshorisont for, hvornår Microsofts streaming-app vil blive tilgængelig via iOS og Android ud over at det forventes af være "snart".

Læs også: Denne videoafspiller bruger mindst strøm på din bærbare computer

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub