Aarhusianske Mjølner sælger datterselskab til schweiziske STMicroelectronics

Aarhusianske Mjølner Informatics sælger datterselskabet Draupner Graphics fra blot fire år efter, at selskabet blev grundlagt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det aarhusianske it-selskab Mjølner Informatics sælger datterselskabet Draupner Graphics til STMicroelectronics, der har hovedkvarter i Schweiz.

Det sker blot fire år efter, at Mjølner grundlagde Draupner Graphics som en del af Mjølner Group.

Formålet var dengang at videreudvikle og sælge softwareløsningen TouchGFX, der er et framework til at bygge indlejrede brugergrænseflader af høj, grafisk kvalitet på mikrocontrollere.

Selskabet har samarbejdet med STMicroelectronics i de senere år, og derfor har salget været kulminationen på et naturligt forløb.

“Salget af Draupner til ST er en katalysator for i endnu højere grad at vise, hvad TouchGFX som produkt kan. TouchGFX er et produkt i verdensklasse, og ST har musklerne til at få potentialet bragt ud over stepperne til det globale marked,” lyder det fra Mjølner i forbindelse med salget.

Handlen gik i hak for en uge siden, nemlig 3. juli.

Draupner Graphics landede i seneste regnskabsår et underskud på godt tre millioner kroner efter skat - men tabet har været forventet, lyder det i regnskabet, der samtidig viser en omsætning på blot 3,5 millioner kroner.

Det er omkring det halve af personaleomkostningerne alene.

“Det er en bevidst investeringsstrategi dels at udvikle produktet og øget tilstedeværelse på de strategiske vigtige markeder. Investeringerne foretage med afsæt i en tro på fremtiden og den markedets position, vi har i øjeblikket. Omsætningen forventes forøget i 2018, og der anvendes fortsat betydelige omkostninger til udvikling, hvorfor der forventes et mindre underskud eller et nulresultat,” hedder det her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job