Aarhusianske Mjølner sælger datterselskab til schweiziske STMicroelectronics

Aarhusianske Mjølner Informatics sælger datterselskabet Draupner Graphics fra blot fire år efter, at selskabet blev grundlagt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det aarhusianske it-selskab Mjølner Informatics sælger datterselskabet Draupner Graphics til STMicroelectronics, der har hovedkvarter i Schweiz.

Det sker blot fire år efter, at Mjølner grundlagde Draupner Graphics som en del af Mjølner Group.

Formålet var dengang at videreudvikle og sælge softwareløsningen TouchGFX, der er et framework til at bygge indlejrede brugergrænseflader af høj, grafisk kvalitet på mikrocontrollere.

Selskabet har samarbejdet med STMicroelectronics i de senere år, og derfor har salget været kulminationen på et naturligt forløb.

“Salget af Draupner til ST er en katalysator for i endnu højere grad at vise, hvad TouchGFX som produkt kan. TouchGFX er et produkt i verdensklasse, og ST har musklerne til at få potentialet bragt ud over stepperne til det globale marked,” lyder det fra Mjølner i forbindelse med salget.

Handlen gik i hak for en uge siden, nemlig 3. juli.

Draupner Graphics landede i seneste regnskabsår et underskud på godt tre millioner kroner efter skat - men tabet har været forventet, lyder det i regnskabet, der samtidig viser en omsætning på blot 3,5 millioner kroner.

Det er omkring det halve af personaleomkostningerne alene.

“Det er en bevidst investeringsstrategi dels at udvikle produktet og øget tilstedeværelse på de strategiske vigtige markeder. Investeringerne foretage med afsæt i en tro på fremtiden og den markedets position, vi har i øjeblikket. Omsætningen forventes forøget i 2018, og der anvendes fortsat betydelige omkostninger til udvikling, hvorfor der forventes et mindre underskud eller et nulresultat,” hedder det her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S