Aarhusianske Mjølner sælger datterselskab til schweiziske STMicroelectronics

Aarhusianske Mjølner Informatics sælger datterselskabet Draupner Graphics fra blot fire år efter, at selskabet blev grundlagt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det aarhusianske it-selskab Mjølner Informatics sælger datterselskabet Draupner Graphics til STMicroelectronics, der har hovedkvarter i Schweiz.

Det sker blot fire år efter, at Mjølner grundlagde Draupner Graphics som en del af Mjølner Group.

Formålet var dengang at videreudvikle og sælge softwareløsningen TouchGFX, der er et framework til at bygge indlejrede brugergrænseflader af høj, grafisk kvalitet på mikrocontrollere.

Selskabet har samarbejdet med STMicroelectronics i de senere år, og derfor har salget været kulminationen på et naturligt forløb.

“Salget af Draupner til ST er en katalysator for i endnu højere grad at vise, hvad TouchGFX som produkt kan. TouchGFX er et produkt i verdensklasse, og ST har musklerne til at få potentialet bragt ud over stepperne til det globale marked,” lyder det fra Mjølner i forbindelse med salget.

Handlen gik i hak for en uge siden, nemlig 3. juli.

Draupner Graphics landede i seneste regnskabsår et underskud på godt tre millioner kroner efter skat - men tabet har været forventet, lyder det i regnskabet, der samtidig viser en omsætning på blot 3,5 millioner kroner.

Det er omkring det halve af personaleomkostningerne alene.

“Det er en bevidst investeringsstrategi dels at udvikle produktet og øget tilstedeværelse på de strategiske vigtige markeder. Investeringerne foretage med afsæt i en tro på fremtiden og den markedets position, vi har i øjeblikket. Omsætningen forventes forøget i 2018, og der anvendes fortsat betydelige omkostninger til udvikling, hvorfor der forventes et mindre underskud eller et nulresultat,” hedder det her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune