Jørgen Bardenfleths bestyrelseskarriere er bygget på benhårdt arbejde og kold kanvas-kaffe - hør hans gode råd til dig i Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: Jørgen Bardenfleth er en af Danmarks mest erfarne og alsidige it-ledere - og han har gang i bestyrelseskarrieren. Hør hans gode råd om, hvad du selv kan gøre, og hvad forskellen er på god ledelse og godt bestyrelsesarbejde.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Jørgen Bardenfleth er en af Danmarks mest erfarne og alsidige it-ledere.

Han har været dansk direktør for Microsoft, direktør for Intel og direktør for HP.

Han har siddet i bestyrelsen for GN Store Nord, ingeniørvirksomheden COWI, hostingvirksomheden Athena og arkitekfirmaet Arkitema,

Og så er han bestyrelsesformand for softwareudviklerne hos Lyngsøe Systems, sikkerhedsvirksomeden Dubex og forskersparken Symbion og med i bestyrelsen for EG, Prodata Consult, Copenhagen Healthtech Cluster, LanguageWire og ikke mindst Bloxhub, hvor denne episode af Tech fra Toppen er optaget.

I denne episode deler JørgenBardenfleth ud af sine erfaringer om, hvad en god bestyrelse kan, og hvordan man skifter erhvervskarrieren ud med en bestyrelseskarriere.

Det gør man blandt andet drikke det, som Jørgen Bardenfleth kalder kold kanvas-kaffe.

Du kan i episoden blandt andet høre om:

  • Hvordan Jørgen Bardenfleth kom i gang med sin bestyrelseskarriere.
  • Hvad der er forskellen på ledelse og bestyrelsesarbejde.
  • Hvad det er, som de mange innovationshubs kan gøre for eksisterende virksomheder - og hvad eksisterende virksomheder kan gøre for at få mest muligt ud af de mange start-up fællesskaber som blandt andet det nye BLOXHUB..
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg