Jørgen Bardenfleths bestyrelseskarriere er bygget på benhårdt arbejde og kold kanvas-kaffe - hør hans gode råd til dig i Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: Jørgen Bardenfleth er en af Danmarks mest erfarne og alsidige it-ledere - og han har gang i bestyrelseskarrieren. Hør hans gode råd om, hvad du selv kan gøre, og hvad forskellen er på god ledelse og godt bestyrelsesarbejde.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Jørgen Bardenfleth er en af Danmarks mest erfarne og alsidige it-ledere.

Han har været dansk direktør for Microsoft, direktør for Intel og direktør for HP.

Han har siddet i bestyrelsen for GN Store Nord, ingeniørvirksomheden COWI, hostingvirksomheden Athena og arkitekfirmaet Arkitema,

Og så er han bestyrelsesformand for softwareudviklerne hos Lyngsøe Systems, sikkerhedsvirksomeden Dubex og forskersparken Symbion og med i bestyrelsen for EG, Prodata Consult, Copenhagen Healthtech Cluster, LanguageWire og ikke mindst Bloxhub, hvor denne episode af Tech fra Toppen er optaget.

I denne episode deler JørgenBardenfleth ud af sine erfaringer om, hvad en god bestyrelse kan, og hvordan man skifter erhvervskarrieren ud med en bestyrelseskarriere.

Det gør man blandt andet drikke det, som Jørgen Bardenfleth kalder kold kanvas-kaffe.

Du kan i episoden blandt andet høre om:

  • Hvordan Jørgen Bardenfleth kom i gang med sin bestyrelseskarriere.
  • Hvad der er forskellen på ledelse og bestyrelsesarbejde.
  • Hvad det er, som de mange innovationshubs kan gøre for eksisterende virksomheder - og hvad eksisterende virksomheder kan gøre for at få mest muligt ud af de mange start-up fællesskaber som blandt andet det nye BLOXHUB..
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job