Jørgen Bardenfleths bestyrelseskarriere er bygget på benhårdt arbejde og kold kanvas-kaffe - hør hans gode råd til dig i Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: Jørgen Bardenfleth er en af Danmarks mest erfarne og alsidige it-ledere - og han har gang i bestyrelseskarrieren. Hør hans gode råd om, hvad du selv kan gøre, og hvad forskellen er på god ledelse og godt bestyrelsesarbejde.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Jørgen Bardenfleth er en af Danmarks mest erfarne og alsidige it-ledere.

Han har været dansk direktør for Microsoft, direktør for Intel og direktør for HP.

Han har siddet i bestyrelsen for GN Store Nord, ingeniørvirksomheden COWI, hostingvirksomheden Athena og arkitekfirmaet Arkitema,

Og så er han bestyrelsesformand for softwareudviklerne hos Lyngsøe Systems, sikkerhedsvirksomeden Dubex og forskersparken Symbion og med i bestyrelsen for EG, Prodata Consult, Copenhagen Healthtech Cluster, LanguageWire og ikke mindst Bloxhub, hvor denne episode af Tech fra Toppen er optaget.

I denne episode deler JørgenBardenfleth ud af sine erfaringer om, hvad en god bestyrelse kan, og hvordan man skifter erhvervskarrieren ud med en bestyrelseskarriere.

Det gør man blandt andet drikke det, som Jørgen Bardenfleth kalder kold kanvas-kaffe.

Du kan i episoden blandt andet høre om:

  • Hvordan Jørgen Bardenfleth kom i gang med sin bestyrelseskarriere.
  • Hvad der er forskellen på ledelse og bestyrelsesarbejde.
  • Hvad det er, som de mange innovationshubs kan gøre for eksisterende virksomheder - og hvad eksisterende virksomheder kan gøre for at få mest muligt ud af de mange start-up fællesskaber som blandt andet det nye BLOXHUB..
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S