Stigende priser får pc-salget til at falde - men inden længe vil Windows for alvor sætte gang i det globale pc-salg igen

Pc-priserne stiger, og det får kunderne til at holde igen med nye indkøb. Men inden længe vil det næste store boom komme. Det vil være drevet frem af Windows.

Artikel top billede

Stigende priser får det globale salg af pc’er og tablet-computere til at falde, lyder det fra analysehuset Gartner.

Her vurderer man, at det samlede salg af pc’er og tablet-computere i 2018 vil falde med 1,2 procent i forhold til salget i 2017.

De stigende priser skyldes, at pc-producenterne har manglet DRAM-hukommelseschip, som på grund af den øgede efterspørgsel er steget i pris.

“Pc-markedet er fortsat ramt af underforsyning på DRAM-markedet, som skyldes manglende wafer-kapacitet. Derfor vil pc-leverandørerne fortsætte med at hæve priserne resten af året,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Analysehuset tilføjer, at priserne også stiger på grund af tendens med større og større skærme og flere grafik-muskler.

Den slags komponenter koster, og prisen bliver lagt på slutprisen.

Pc-markedet stagnering får dog snart en ende, lyder det fra analysehuset.

I januar 2020 sender Microsoft nemlig Windows 7 på pension. Det sker, når selskabet udsender den allersidste opdatering til det aldrende, men meget populære og udbredte, styresystem.

“Det er helt afgørende for virksomhederne at migrere over på Windows 10 så snart som muligt og i hvert fald inden udgangen af 2019,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er migrationen fra Windows 7 og over til Windows 10 godt i gang i USA og Europa, mens det ser værre ud i Asien.

Læs også: Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S