Stigende priser får pc-salget til at falde - men inden længe vil Windows for alvor sætte gang i det globale pc-salg igen

Pc-priserne stiger, og det får kunderne til at holde igen med nye indkøb. Men inden længe vil det næste store boom komme. Det vil være drevet frem af Windows.

Artikel top billede

Stigende priser får det globale salg af pc’er og tablet-computere til at falde, lyder det fra analysehuset Gartner.

Her vurderer man, at det samlede salg af pc’er og tablet-computere i 2018 vil falde med 1,2 procent i forhold til salget i 2017.

De stigende priser skyldes, at pc-producenterne har manglet DRAM-hukommelseschip, som på grund af den øgede efterspørgsel er steget i pris.

“Pc-markedet er fortsat ramt af underforsyning på DRAM-markedet, som skyldes manglende wafer-kapacitet. Derfor vil pc-leverandørerne fortsætte med at hæve priserne resten af året,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Analysehuset tilføjer, at priserne også stiger på grund af tendens med større og større skærme og flere grafik-muskler.

Den slags komponenter koster, og prisen bliver lagt på slutprisen.

Pc-markedet stagnering får dog snart en ende, lyder det fra analysehuset.

I januar 2020 sender Microsoft nemlig Windows 7 på pension. Det sker, når selskabet udsender den allersidste opdatering til det aldrende, men meget populære og udbredte, styresystem.

“Det er helt afgørende for virksomhederne at migrere over på Windows 10 så snart som muligt og i hvert fald inden udgangen af 2019,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er migrationen fra Windows 7 og over til Windows 10 godt i gang i USA og Europa, mens det ser værre ud i Asien.

Læs også: Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS