Stigende priser får pc-salget til at falde - men inden længe vil Windows for alvor sætte gang i det globale pc-salg igen

Pc-priserne stiger, og det får kunderne til at holde igen med nye indkøb. Men inden længe vil det næste store boom komme. Det vil være drevet frem af Windows.

Artikel top billede

Stigende priser får det globale salg af pc’er og tablet-computere til at falde, lyder det fra analysehuset Gartner.

Her vurderer man, at det samlede salg af pc’er og tablet-computere i 2018 vil falde med 1,2 procent i forhold til salget i 2017.

De stigende priser skyldes, at pc-producenterne har manglet DRAM-hukommelseschip, som på grund af den øgede efterspørgsel er steget i pris.

“Pc-markedet er fortsat ramt af underforsyning på DRAM-markedet, som skyldes manglende wafer-kapacitet. Derfor vil pc-leverandørerne fortsætte med at hæve priserne resten af året,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Analysehuset tilføjer, at priserne også stiger på grund af tendens med større og større skærme og flere grafik-muskler.

Den slags komponenter koster, og prisen bliver lagt på slutprisen.

Pc-markedet stagnering får dog snart en ende, lyder det fra analysehuset.

I januar 2020 sender Microsoft nemlig Windows 7 på pension. Det sker, når selskabet udsender den allersidste opdatering til det aldrende, men meget populære og udbredte, styresystem.

“Det er helt afgørende for virksomhederne at migrere over på Windows 10 så snart som muligt og i hvert fald inden udgangen af 2019,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er migrationen fra Windows 7 og over til Windows 10 godt i gang i USA og Europa, mens det ser værre ud i Asien.

Læs også: Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job