Stigende priser får pc-salget til at falde - men inden længe vil Windows for alvor sætte gang i det globale pc-salg igen

Pc-priserne stiger, og det får kunderne til at holde igen med nye indkøb. Men inden længe vil det næste store boom komme. Det vil være drevet frem af Windows.

Artikel top billede

Stigende priser får det globale salg af pc’er og tablet-computere til at falde, lyder det fra analysehuset Gartner.

Her vurderer man, at det samlede salg af pc’er og tablet-computere i 2018 vil falde med 1,2 procent i forhold til salget i 2017.

De stigende priser skyldes, at pc-producenterne har manglet DRAM-hukommelseschip, som på grund af den øgede efterspørgsel er steget i pris.

“Pc-markedet er fortsat ramt af underforsyning på DRAM-markedet, som skyldes manglende wafer-kapacitet. Derfor vil pc-leverandørerne fortsætte med at hæve priserne resten af året,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Analysehuset tilføjer, at priserne også stiger på grund af tendens med større og større skærme og flere grafik-muskler.

Den slags komponenter koster, og prisen bliver lagt på slutprisen.

Pc-markedet stagnering får dog snart en ende, lyder det fra analysehuset.

I januar 2020 sender Microsoft nemlig Windows 7 på pension. Det sker, når selskabet udsender den allersidste opdatering til det aldrende, men meget populære og udbredte, styresystem.

“Det er helt afgørende for virksomhederne at migrere over på Windows 10 så snart som muligt og i hvert fald inden udgangen af 2019,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er migrationen fra Windows 7 og over til Windows 10 godt i gang i USA og Europa, mens det ser værre ud i Asien.

Læs også: Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest