Ny norsk batteriteknologi kan give elbiler rækkevidde på 1.000 kilometer

Norske forskere mener, de har fundet en metode til at øge kapaciteten i lithium ion-batterier betragteligt.

Artikel top billede

Hvis man kan tale om en x-faktor i batteriteknologi, så mener forskningsdirektør Arve Holt ved det norske Institut for energiteknik i Kjeller, at det er den, forskere på instituttet nu har fundet.

“Det har enormt potentiale, og det er noget, forskere over hele verden arbejder på at finde”, siger han i en pressemeddelse.

X-faktoren er en opskrift på en siliciumblanding, som gør, at batterikapaciteten holder sig stabilt høj over tid, selv om kapaciteten bliver noget lavere end med rent silicium. Rent silicium har i teorien ti gange højere kapacitet end grafit, men mister også kapaciteten hurtigere.

Batterier med den nye silicium-blanding vil få tre til fem gange højere kapacitet i den negative elektrode end de nuværende. Det vil - sammen med den øvrige udvikling inden for batteriteknologi - for eksempel give elbiler en rækkevidde på 1.000 kilometer, og mobiltelefoner med flere dages driftskapacitet på en opladning.

Materialeproducenter og batteriproducenter er nu gået i samarbejde for at finde ud af, om teknologien kan omsættes til industriel skala.

Professor Ann Mari Svensson ved Institut for materialeteknologi ved det norske NTNU siger til forskning.no, at resultaterne er interessante.

“Så vidt, jeg forstår, vil teknologien give batterier med 10-20 procent mere energi end dagens batterier. Men når det kommer til kommercialisering af den type forskning er omkostninger en vigtig faktor. Man kan sagtens lave bedre batterier, end dem der findes på markedet i dag, men de bliver ofte for dyre til, at det kan betale sig”, siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics