Ny norsk batteriteknologi kan give elbiler rækkevidde på 1.000 kilometer

Norske forskere mener, de har fundet en metode til at øge kapaciteten i lithium ion-batterier betragteligt.

Artikel top billede

Hvis man kan tale om en x-faktor i batteriteknologi, så mener forskningsdirektør Arve Holt ved det norske Institut for energiteknik i Kjeller, at det er den, forskere på instituttet nu har fundet.

“Det har enormt potentiale, og det er noget, forskere over hele verden arbejder på at finde”, siger han i en pressemeddelse.

X-faktoren er en opskrift på en siliciumblanding, som gør, at batterikapaciteten holder sig stabilt høj over tid, selv om kapaciteten bliver noget lavere end med rent silicium. Rent silicium har i teorien ti gange højere kapacitet end grafit, men mister også kapaciteten hurtigere.

Batterier med den nye silicium-blanding vil få tre til fem gange højere kapacitet i den negative elektrode end de nuværende. Det vil - sammen med den øvrige udvikling inden for batteriteknologi - for eksempel give elbiler en rækkevidde på 1.000 kilometer, og mobiltelefoner med flere dages driftskapacitet på en opladning.

Materialeproducenter og batteriproducenter er nu gået i samarbejde for at finde ud af, om teknologien kan omsættes til industriel skala.

Professor Ann Mari Svensson ved Institut for materialeteknologi ved det norske NTNU siger til forskning.no, at resultaterne er interessante.

“Så vidt, jeg forstår, vil teknologien give batterier med 10-20 procent mere energi end dagens batterier. Men når det kommer til kommercialisering af den type forskning er omkostninger en vigtig faktor. Man kan sagtens lave bedre batterier, end dem der findes på markedet i dag, men de bliver ofte for dyre til, at det kan betale sig”, siger hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S