Hackere stjæler 3.000 danskeres persondata fra borger.dk

En underleverandør for Borger.dk har mistet persondata på 3.098 danskere, der har deltaget i en brugerundersøgelse sidste år. Alle berørte er blevet underettet i en mail fra Digitaliseringstyrelsen.

Artikel top billede

Sidste år fortog analysefirmaet Peytz og Co. en brugerundersøgelse for Borger.dk, hvor 3.098 danskere svarede på deres oplevelser med den offentlige portal.

Men de besvarelser, er sammen med borgernes mailadresse nu blevet stjålet af en eller flere hackere, der har fået adgang til den server, som de data var opbevaret på.

Det var it-leverandøren Typeform, der stod for den tekniske afvikling af undersøgelsen for Peytz og Co.

Det er fra Typeforms servere, at hackerne har fået adgang til de 3.098 danskeres data.

Mailadresser og besvarelser falder ind under kategorien personoplysninger, og derfor skal Datatilsynet involveres.

Digitaliseringsstyrelsen skriver i en pressemeddelelse, at man har underettet Datatilsynet om bruddet og sendt en mail ud til de berørte danskere.

Flere kunder er angrebet

Typeform har fundet hullet, som var årsagen til databruddet, og Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det er blevet lukket igen.

Derudover er de data, som hackerne nu er i besiddelse af, blevet slettet hos både Peytz og Co. og Typeform.

Ifølge pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen er Borger.dk ikke den eneste kunde hos Typeform, der er ramt af angrebet.

Styrelsen oplyser dog ikke noget om, hvilke andre kunder der er blevet ramt af angrebet eller, hvilke data der eller er blevet stjålet.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer alle, der er omfattet af datalækket til at være ekstra opmærksom på risikoen for at modtage phishingmails.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job