Hackere stjæler 3.000 danskeres persondata fra borger.dk

En underleverandør for Borger.dk har mistet persondata på 3.098 danskere, der har deltaget i en brugerundersøgelse sidste år. Alle berørte er blevet underettet i en mail fra Digitaliseringstyrelsen.

Artikel top billede

Sidste år fortog analysefirmaet Peytz og Co. en brugerundersøgelse for Borger.dk, hvor 3.098 danskere svarede på deres oplevelser med den offentlige portal.

Men de besvarelser, er sammen med borgernes mailadresse nu blevet stjålet af en eller flere hackere, der har fået adgang til den server, som de data var opbevaret på.

Det var it-leverandøren Typeform, der stod for den tekniske afvikling af undersøgelsen for Peytz og Co.

Det er fra Typeforms servere, at hackerne har fået adgang til de 3.098 danskeres data.

Mailadresser og besvarelser falder ind under kategorien personoplysninger, og derfor skal Datatilsynet involveres.

Digitaliseringsstyrelsen skriver i en pressemeddelelse, at man har underettet Datatilsynet om bruddet og sendt en mail ud til de berørte danskere.

Flere kunder er angrebet

Typeform har fundet hullet, som var årsagen til databruddet, og Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det er blevet lukket igen.

Derudover er de data, som hackerne nu er i besiddelse af, blevet slettet hos både Peytz og Co. og Typeform.

Ifølge pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen er Borger.dk ikke den eneste kunde hos Typeform, der er ramt af angrebet.

Styrelsen oplyser dog ikke noget om, hvilke andre kunder der er blevet ramt af angrebet eller, hvilke data der eller er blevet stjålet.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer alle, der er omfattet af datalækket til at være ekstra opmærksom på risikoen for at modtage phishingmails.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S