Hackere stjæler 3.000 danskeres persondata fra borger.dk

En underleverandør for Borger.dk har mistet persondata på 3.098 danskere, der har deltaget i en brugerundersøgelse sidste år. Alle berørte er blevet underettet i en mail fra Digitaliseringstyrelsen.

Artikel top billede

Sidste år fortog analysefirmaet Peytz og Co. en brugerundersøgelse for Borger.dk, hvor 3.098 danskere svarede på deres oplevelser med den offentlige portal.

Men de besvarelser, er sammen med borgernes mailadresse nu blevet stjålet af en eller flere hackere, der har fået adgang til den server, som de data var opbevaret på.

Det var it-leverandøren Typeform, der stod for den tekniske afvikling af undersøgelsen for Peytz og Co.

Det er fra Typeforms servere, at hackerne har fået adgang til de 3.098 danskeres data.

Mailadresser og besvarelser falder ind under kategorien personoplysninger, og derfor skal Datatilsynet involveres.

Digitaliseringsstyrelsen skriver i en pressemeddelelse, at man har underettet Datatilsynet om bruddet og sendt en mail ud til de berørte danskere.

Flere kunder er angrebet

Typeform har fundet hullet, som var årsagen til databruddet, og Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det er blevet lukket igen.

Derudover er de data, som hackerne nu er i besiddelse af, blevet slettet hos både Peytz og Co. og Typeform.

Ifølge pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen er Borger.dk ikke den eneste kunde hos Typeform, der er ramt af angrebet.

Styrelsen oplyser dog ikke noget om, hvilke andre kunder der er blevet ramt af angrebet eller, hvilke data der eller er blevet stjålet.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer alle, der er omfattet af datalækket til at være ekstra opmærksom på risikoen for at modtage phishingmails.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS