Hackere stjæler 3.000 danskeres persondata fra borger.dk

En underleverandør for Borger.dk har mistet persondata på 3.098 danskere, der har deltaget i en brugerundersøgelse sidste år. Alle berørte er blevet underettet i en mail fra Digitaliseringstyrelsen.

Artikel top billede

Sidste år fortog analysefirmaet Peytz og Co. en brugerundersøgelse for Borger.dk, hvor 3.098 danskere svarede på deres oplevelser med den offentlige portal.

Men de besvarelser, er sammen med borgernes mailadresse nu blevet stjålet af en eller flere hackere, der har fået adgang til den server, som de data var opbevaret på.

Det var it-leverandøren Typeform, der stod for den tekniske afvikling af undersøgelsen for Peytz og Co.

Det er fra Typeforms servere, at hackerne har fået adgang til de 3.098 danskeres data.

Mailadresser og besvarelser falder ind under kategorien personoplysninger, og derfor skal Datatilsynet involveres.

Digitaliseringsstyrelsen skriver i en pressemeddelelse, at man har underettet Datatilsynet om bruddet og sendt en mail ud til de berørte danskere.

Flere kunder er angrebet

Typeform har fundet hullet, som var årsagen til databruddet, og Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det er blevet lukket igen.

Derudover er de data, som hackerne nu er i besiddelse af, blevet slettet hos både Peytz og Co. og Typeform.

Ifølge pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen er Borger.dk ikke den eneste kunde hos Typeform, der er ramt af angrebet.

Styrelsen oplyser dog ikke noget om, hvilke andre kunder der er blevet ramt af angrebet eller, hvilke data der eller er blevet stjålet.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer alle, der er omfattet af datalækket til at være ekstra opmærksom på risikoen for at modtage phishingmails.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S