Amazon kan være på vej med knaldbillige switche - Ciscos aktiekurs falder brat

Netværkskæmpen Ciscos aktiekurs falder brat alene på grund af et rygte om, at Amazon er på vej med knaldende billige switche.

Artikel top billede

I dag skal man blot sige navnet Amazon, og hele markeder kan gå i selvsving.

Det viser kurs-udviklingen for Cisco, Juniper Networks og Arista Network, der siden fredag er droppet.

Grund: Et rygte om, at Amazon kan være på vej ind på netværksudstyrs-markedet og - måske - vil begynde at sælge egne switche til erhvervskunderne til en meget lav pris.

Angiveligt vil Amazon lancere de meget billige switche inden for de næste 18 måneder, og det er noget, der vil kunne ramme ikke mindst Cisco lige mellem øjnene.

Størst fald har ramt mægtige Cisco, hvis aktiekurs er faldet med 4,5 procent.

Det kan lyde af ikke-så-meget, men når man tager selskabets størrelse i betragtning, svarer det til, at der med et hug er blevet barberet 11 milliarder dollar - 70,5 milliarder kroner - af Ciscos markedsværdi.

Samme billede gør sig gældende for blandt andet Cisco-konkurrenterne Juniper Networks og Arista Networks.

Markedet reagerer på denne måde, fordi det kan komme til at ramme netværks-kæmperne hårdt, hvis Amazon gør alvor af planerne og lancerer prisbillige switche.

Ifølge Reuters vil den - måske - kommende Amazon-switch komme til at køre på open source, mens selve hardwaren vil bliv leveret i Amazons eget navn.

Amazon-switchen vil få indbygget forbindelse til AWS.

Ifølge Reuters vil Amazon-switchen komme til at koste op til 80 procent mindre end sammenlignelige switche fra Cisco.

Læs også:

Svenske e-butikker frygter Amazons indtog - især de mindre forretninger har svedige håndflader

Lars sælger kaffekapsler for millioner på Amazon med vækst på op til 20 procent om måneden - men der er en bagside

Amazon haler ind på Apple: Kan blive verdenshistoriens første firma til at runde en værdi på 1.000 milliarder dollar

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS