Amazon kan være på vej med knaldbillige switche - Ciscos aktiekurs falder brat

Netværkskæmpen Ciscos aktiekurs falder brat alene på grund af et rygte om, at Amazon er på vej med knaldende billige switche.

Artikel top billede

I dag skal man blot sige navnet Amazon, og hele markeder kan gå i selvsving.

Det viser kurs-udviklingen for Cisco, Juniper Networks og Arista Network, der siden fredag er droppet.

Grund: Et rygte om, at Amazon kan være på vej ind på netværksudstyrs-markedet og - måske - vil begynde at sælge egne switche til erhvervskunderne til en meget lav pris.

Angiveligt vil Amazon lancere de meget billige switche inden for de næste 18 måneder, og det er noget, der vil kunne ramme ikke mindst Cisco lige mellem øjnene.

Størst fald har ramt mægtige Cisco, hvis aktiekurs er faldet med 4,5 procent.

Det kan lyde af ikke-så-meget, men når man tager selskabets størrelse i betragtning, svarer det til, at der med et hug er blevet barberet 11 milliarder dollar - 70,5 milliarder kroner - af Ciscos markedsværdi.

Samme billede gør sig gældende for blandt andet Cisco-konkurrenterne Juniper Networks og Arista Networks.

Markedet reagerer på denne måde, fordi det kan komme til at ramme netværks-kæmperne hårdt, hvis Amazon gør alvor af planerne og lancerer prisbillige switche.

Ifølge Reuters vil den - måske - kommende Amazon-switch komme til at køre på open source, mens selve hardwaren vil bliv leveret i Amazons eget navn.

Amazon-switchen vil få indbygget forbindelse til AWS.

Ifølge Reuters vil Amazon-switchen komme til at koste op til 80 procent mindre end sammenlignelige switche fra Cisco.

Læs også:

Svenske e-butikker frygter Amazons indtog - især de mindre forretninger har svedige håndflader

Lars sælger kaffekapsler for millioner på Amazon med vækst på op til 20 procent om måneden - men der er en bagside

Amazon haler ind på Apple: Kan blive verdenshistoriens første firma til at runde en værdi på 1.000 milliarder dollar

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S