Amazon kan være på vej med knaldbillige switche - Ciscos aktiekurs falder brat

Netværkskæmpen Ciscos aktiekurs falder brat alene på grund af et rygte om, at Amazon er på vej med knaldende billige switche.

Artikel top billede

I dag skal man blot sige navnet Amazon, og hele markeder kan gå i selvsving.

Det viser kurs-udviklingen for Cisco, Juniper Networks og Arista Network, der siden fredag er droppet.

Grund: Et rygte om, at Amazon kan være på vej ind på netværksudstyrs-markedet og - måske - vil begynde at sælge egne switche til erhvervskunderne til en meget lav pris.

Angiveligt vil Amazon lancere de meget billige switche inden for de næste 18 måneder, og det er noget, der vil kunne ramme ikke mindst Cisco lige mellem øjnene.

Størst fald har ramt mægtige Cisco, hvis aktiekurs er faldet med 4,5 procent.

Det kan lyde af ikke-så-meget, men når man tager selskabets størrelse i betragtning, svarer det til, at der med et hug er blevet barberet 11 milliarder dollar - 70,5 milliarder kroner - af Ciscos markedsværdi.

Samme billede gør sig gældende for blandt andet Cisco-konkurrenterne Juniper Networks og Arista Networks.

Markedet reagerer på denne måde, fordi det kan komme til at ramme netværks-kæmperne hårdt, hvis Amazon gør alvor af planerne og lancerer prisbillige switche.

Ifølge Reuters vil den - måske - kommende Amazon-switch komme til at køre på open source, mens selve hardwaren vil bliv leveret i Amazons eget navn.

Amazon-switchen vil få indbygget forbindelse til AWS.

Ifølge Reuters vil Amazon-switchen komme til at koste op til 80 procent mindre end sammenlignelige switche fra Cisco.

Læs også:

Svenske e-butikker frygter Amazons indtog - især de mindre forretninger har svedige håndflader

Lars sælger kaffekapsler for millioner på Amazon med vækst på op til 20 procent om måneden - men der er en bagside

Amazon haler ind på Apple: Kan blive verdenshistoriens første firma til at runde en værdi på 1.000 milliarder dollar

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS