Region Sjælland: Vi fik kun ni dage til at svare på tilbud om EPJ-option

Region Sjælland fik kun ni dage til at overveje, om regionen ville have option på at være med i Region Syddanmarks udbud om nyt EPJ-system, og sagde derfor nej. "Umuligt at afklare på så kort tid," siger it-direktøren.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Region Sjælland fik kun ni dage til at overveje, om regionen ville tilslutte sig Region Syddanmarks nye EPJ-system, som Region Midt og Region Sydjylland er ved at tage i brug.

Det meddeler regionen, efter avisen Politiken i dag lægger spalteplads til kritik fra professor ved IT-Universitetet, Søren Lauesen.

Han mener, at Region Sjælland burde have sagt ja til optionen, som var gratis, og som indeholdte alle muligheder for at vinde.

Det kan du læse mere om her: It-professor kritiserer regioner for at afvise alternativ til Sundhedsplatformen: "Det var ikke rationelt”.

Men den egentlige grund var praktisk, oplyser it-direktør i Region Sjælland, Per Buchwaldt.

“Region Sjælland fik sammen med Region Hovedstaden i juni 2017 en invitation til at deltage i Region Syddanmarks udbud af et nyt elektronisk patientsystem. Vi fik kun ni dage til at svare, så de nærmere konsekvenser og muligheder havde vi ingen mulighed for at afklare på så kort tid,” siger han.

Region Sjælland oplyser, at regionen på dette tidspunkt var midt i forberedelserne med at indføre Sundhedsplatformen.

Det inkluderede blandt andet uddannelse af tusindvis af læsger, sygeplejersker og læge-sekretærer.

Ifølge Per Buchwaldt var optionen kort og godt uinteressant for Region Sjælland - ikke mindst fordi regionen havde brugt flere år på forberedelserne til Sundhedsplatformen.

“Der var i Region Syddanmarks tilbud til os indsat en klausul om, at Region Sjælland først måtte udnytte optionen tidligst i år 2020. Altså ville det ikke være relevant for vores nuværende indsats for at forbedre Sundhedsplatformen. Region Sjælland prioriterer at anvende alle kræfter på at forbedre Sundhedsplatformen de steder, hvor der er mangler. Det ville være umuligt, hvis vi nu samtidig skulle bruge kræfter på at forberede et skifte til et andet EPJ-system,” siger Per Buchwaldt.

Udbuddet i Region Sydjylland blev vundet af Systematic, der dermed skal levere EPJ til både Region Sydjylland og Region Midt.

Prisen blev væsentligt lavere end den pris, som Region Sjælland betalte for Sundhedsplatformen.

Det kan du læse mere om her: Regionsrådsformand vil have undersøgt pris på Sundhedsplatformen: Har kostet 700 millioner, mens Region Syddanmarks nye system koster 250 millioner

Læs også:

Systematic fik gyldent staldtip af Region Syddanmark: Gik på 29 dage fra at være ”for dyr” til at levere supertilbud

Systematic øjner eksport-eventyr efter kæmpeordre i Region Syddanmark

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec