TDC sælger hele sin norske forretning til Telia for 16,5 milliarder kroner - skal bruges på at nedbringe gæld

Telia overtager hele TDC’s norske forretning, der består af Get og TDC Norway. Pris: 16,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC sælger hele sin norske forretning, der består af Get og TDC Norway, til Telia.

Telia betaler 21 milliarder norske kroner for den norske forretning. Det svarer til omkring 16,5 milliarder danske kroner.

TDC oplyser, at salget vil give selskabet 'mulighed for at fokusere fuldt ud på at realisere sin vision for den danske forretning.'

"Over de seneste måneder har vi gennemgået vores strategiske muligheder og udviklet detaljerede planer for at kunne levere i forhold til vores vision. Get og TDC Norge er gode og veldrevne forretninger, men det står klart, at vi ikke har behov for at eje disse forretningsenheder for at lykkes med det, der reelt set er en dansk fokuseret ambition," lyder det fra TDC's topchef, Pernille Erenbjerg.

Hun betegner handelen som 'en god aftale.'

Det er blot fire år siden, at TDC købte norske Get. Dengang betalte TDC 13,8 milliarder norske kroner for selskabet.

Det kan du læse mere om her: Fem skarpe til Carsten Dilling: Derfor bruger TDC milliarder på opkøb i Norge

I dag udgør Get den klart største del af TDC's norske forretning. Get omsætter for godt 2,5 milliarder kroner, mens TDC Norway blot omsætter for 650 millioner kroner om året.

Den norske gren af forretningen har i flere år spillet en vigtig rolle for TDC som et af de relativt få områder i koncernen, der har haft god vækst.

Aftalen betyder, at Telia overtager 900 medarbejdere samt godt en million norske kunder fra TDC.

Langt størstedelen af disse er kunder i Get, der har 428.000 tv-kunder og 372.000 bredbåndskunder.

De to selskaber meddeler, at handlen ikke får nogen praktisk betydning for kunderne.

TDC forventer, at selskabets gevinst efter skat på salget vil blive i omegnen af fem milliarder kroner.

En del af disse penge skal bruges på at nedbringe gæld, mens en anden del kan 'blive brugt til at investere i aktiviteter i Danmark eller yderligere gældsnedbringelse," som det hedder.

Læs også: TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner.

Frasalget er det blot seneste i rækken, som TDC har foretaget gennem de senere år.

TDC solgte således TDC Sverige til Tele2 for 2,3 milliarder kroner i efteråret 2016, mens TDC Hosting i foråret 2017 blev solgt til kapitalfonden Maj Invest Equity.

TDc blev selv solgt fornylig til pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation, der består af PFA, PKA, ATP samt australske Maquarie.

Det har fået Pernille Erenbjerg til at sige sin stilling op, ligesom selskabet har varslet en opsplitning.

Det kan du læse mere om her: TDC splittes op i to store forretnings-enheder: Koncern-direktør fratræder

Læs også:

TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S