Amazons gigantiske shopping-event sender aktierne op: Nu er Jeff Bezos verdenshistoriens rigeste mand

Jeff Bezos er nu god for 150 milliarder dollar. Det betyder, at han er rigere end Bill Gates var på toppen af dot-boblen.

Artikel top billede

Amazons-stifteren Jeff Bezos formue passerede mandag aften 150 milliarder dollar, hvilket gør ham til den rigeste mand i den nyere verdenshistorie.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Ifølge Bloomberg er det ikke alene 55 milliarder dollar mere end, hvad verdens næstrigeste mand, Bill Gates, er god for i dag. Mediet har også regnet sig frem til, at det efter justering for inflation er mere end Bill Gates formue under toppen af det såkaldte dot.com-boom i 1999.

Dengang lød Bill Gates formue på 100 milliarder dollar, hvilket ville svare til 149 milliarder dollar i dag.

Læs også: Nu står der tech i panden på tre rigeste personer i verden: Mark Zuckerberg rykker op på trediepladsen

Prime Day sender aktier på himmelflugt

Jeff Bezos voksende formue skyldes, at Amazons aktiekurs de seneste dage har været på himmelflugt, fordi investorerne har store forventninger til Amazons årlige 36-timer lange udsalgs-event, Prime Day, der blev skudt i gang mandag.

Her ventes det, at forbrugerne i år vil shoppe for 21,5 milliarder kroner, hvilket er 40 procent mere end sidste år.

Prime Day fik dog ifølge Bloomberg en uheldig start, da Amazons cloud-platform AWS blev ramt af et nedbrud netop som udsalget startede.

Det betød blandt andet, at flere kunder havde problemer med at gennemføre køb på Amazons hjemmeside ligesom at Amazons digitale assistent Alexa også var nede i en periode.

Læs også: Amazon kan være på vej med knaldbillige switche - Ciscos aktiekurs falder brat

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS