Efter norsk milliardsalg: TDC-boss varsler investeringer på højt niveau i tv-forretningen

TDC har ingen planer om at sælge sin danske tv-forretning. Der skal i stedet investeres i stor stil. Det er meldingen fra afgående topchef Pernille Erenbjerg, efter tirsdagens milliardstore norske frasalg.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

TDC har tidligere tirsdag offentliggjort salget af hele selskabets norske forretning, der består af Get og TDC Norway, til Telia.

Salgsprisen er 21 milliarder norske kroner, svarende til omkring 16,5 milliarder kroner.

Med frasalget af Get, der har 428.000 tv-kunder, forsvinder omkring 22 procent af TDC's samlede tv-forretning, men det betyder ikke, at TDC på sigt har planer om at skille sig helt af med tv-forretningen.

Tværtimod garanterer TDC's afgående topchef, Pernille Erenbjerg, at der ikke er planer om at skille sig af med den danske tv-forretning.

"Nej, det er der ikke nogen planer om. Det er en del af kerneaktiviteten, så det er meget vigtigt, at tv-forretningen fortsat er i god form. Og der er planer om at investere på højt niveau i den del af forretningen," siger Pernille Erenbjerg til Børsen.

Læs også: TDC sælger hele sin norske forretning til Telia for 16,5 milliarder kroner - skal bruges på at nedbringe gæld

Milliarder skal bruges til nedbringelse af gæld

Pernille Erenbjerg fortæller desuden til avisen, at en del af milliarderne fra det norske frasalg skal bruges på at nedbringe TDC's gæld til bankerne, så forholdet mellem indtjening og gæld ikke ændrer sig.

Frasalget er det blot seneste i rækken, som TDC har foretaget gennem de senere år.

TDC solgte således TDC Sverige til Tele2 for 2,3 milliarder kroner i efteråret 2016, mens TDC Hosting i foråret 2017 blev solgt til kapitalfonden Maj Invest Equity.

Travlt forår for TDC

Første halvdel af 2018 har været begivenhedsrigt for TDC's vedkommende.

Selskabet blev i foråret solgt til konsortiet DK Telekommunikation, der består af PFA, PKA, ATP samt australske Maquarie.

Det har fået Pernille Erenbjerg til at sige sin stilling op, ligesom selskabet har varslet en opsplitning.

Det kan du læse mere om her: TDC splittes op i to store forretnings-enheder: Koncern-direktør fratræder

Derudover tiltræder Vestas' bestyrelsesformand, Bent Nordberg, 1. august som ny bestyrelsesformand hos TDC.

Det kan du læse mere om her: TDC henter ny bestyrelsesformand i Vetas

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS