Over 100 erfarne Google-folk arbejder ihærdigt på en Linux-fri afløser til Android: Udrulning kan ske inden for de næste fem år

Google har længe haft gang i projekt “Fuchsia”, som er et helt nyudviklet styresystem, der ikke bygger på Linux, og som kan fungere på alt fra smartphones, laptops og smart speakers til tredjeparts-gadgets og IoT-enheder. Nu begynder der at tegne sig en plan for udrulning inden for de næste fem år, rapporterer Bloomberg. Men Google benægter eksistensen af en plan.

Artikel top billede

Android - verdens mest udbredte styresystem til smartphones - skal formentlig snart have en afløser.

I hvert fald har Google siden 2016 arbejdet på softwareprojektet kaldet “Fuchsia”, og nu lader det til, at projektet er på vej ind i en afgørende fase.

Bloomberg rapporterer, at over 100 meget erfarne Google-folk nu arbejder på projektet, og at en udrulning kan begynde inden for de næste fem år. Planen er at erstatte Android og Chrome OS med et nyt styresystem. Over for Cnet benægter Google dog, at der eksisterer en femårsplan.

I følge Bloomberg mener man i Fuchsia-teamet, at en udrulning kunne begynde småt med Googles smart home-højttalere inden for de kommende tre år. Derefter kunne udrulningen bevæge sig videre til laptops og til sidst nå smartphones inden for en femårs-periode.

For at nå så langt, skal Fuchsia-teamet dog overkomme en mængde forhindringer.

Blandt andet en ret grundlæggende debat om, hvordan softwaren skal fungere i forhold til Googles enorme forretning med personaliseret og lokationsbestemt annoncering.

Samtidig er der også mange store hardwareproducenter, som er dybt afhængige af Android - eksempelvis Samsung og LG - så Google kan ikke bare lige stoppe understøttelsen af Android.

Men der er også meget at vinde for Google.

For eksempel, skriver Bloomberg, har Google behov for en afløser til Android, som bedre kan konkurrere med Apple iOS når det gælder ydelse, sikkerhed og privacy.

En anden vigtig drivkraft er ønsket om bedre kontrol med, hvornår Androidbrugerne modtager sikkerhedsopdateringer og nye versioner af styresystemet. Som det er nu, ligger ansvaret for det i vid udstrækning hos smartphoneproducenterne og visse steder teleselskaberne.

Men de kan have kommercielle interesser i at undgå opdateringer for at fastholde forbrugerne på gamle platforme og dermed øge salget af nye enheder.

Endelig er Android og Chrome OS bygget på Linux-kernel, mens Fuchsia er bygget på Zircon, og et skift vil risikere at gøre nogle eksisterende enheder inkompatible.

Læs også:
Rygte: Er Google på vej til at erstatte Chrome OS og Android med nyt samlet styresystem?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect