Over 100 erfarne Google-folk arbejder ihærdigt på en Linux-fri afløser til Android: Udrulning kan ske inden for de næste fem år

Google har længe haft gang i projekt “Fuchsia”, som er et helt nyudviklet styresystem, der ikke bygger på Linux, og som kan fungere på alt fra smartphones, laptops og smart speakers til tredjeparts-gadgets og IoT-enheder. Nu begynder der at tegne sig en plan for udrulning inden for de næste fem år, rapporterer Bloomberg. Men Google benægter eksistensen af en plan.

Artikel top billede

Android - verdens mest udbredte styresystem til smartphones - skal formentlig snart have en afløser.

I hvert fald har Google siden 2016 arbejdet på softwareprojektet kaldet “Fuchsia”, og nu lader det til, at projektet er på vej ind i en afgørende fase.

Bloomberg rapporterer, at over 100 meget erfarne Google-folk nu arbejder på projektet, og at en udrulning kan begynde inden for de næste fem år. Planen er at erstatte Android og Chrome OS med et nyt styresystem. Over for Cnet benægter Google dog, at der eksisterer en femårsplan.

I følge Bloomberg mener man i Fuchsia-teamet, at en udrulning kunne begynde småt med Googles smart home-højttalere inden for de kommende tre år. Derefter kunne udrulningen bevæge sig videre til laptops og til sidst nå smartphones inden for en femårs-periode.

For at nå så langt, skal Fuchsia-teamet dog overkomme en mængde forhindringer.

Blandt andet en ret grundlæggende debat om, hvordan softwaren skal fungere i forhold til Googles enorme forretning med personaliseret og lokationsbestemt annoncering.

Samtidig er der også mange store hardwareproducenter, som er dybt afhængige af Android - eksempelvis Samsung og LG - så Google kan ikke bare lige stoppe understøttelsen af Android.

Men der er også meget at vinde for Google.

For eksempel, skriver Bloomberg, har Google behov for en afløser til Android, som bedre kan konkurrere med Apple iOS når det gælder ydelse, sikkerhed og privacy.

En anden vigtig drivkraft er ønsket om bedre kontrol med, hvornår Androidbrugerne modtager sikkerhedsopdateringer og nye versioner af styresystemet. Som det er nu, ligger ansvaret for det i vid udstrækning hos smartphoneproducenterne og visse steder teleselskaberne.

Men de kan have kommercielle interesser i at undgå opdateringer for at fastholde forbrugerne på gamle platforme og dermed øge salget af nye enheder.

Endelig er Android og Chrome OS bygget på Linux-kernel, mens Fuchsia er bygget på Zircon, og et skift vil risikere at gøre nogle eksisterende enheder inkompatible.

Læs også:
Rygte: Er Google på vej til at erstatte Chrome OS og Android med nyt samlet styresystem?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland