Har du købt et par nye sneakers på markedspladsen sydpå … eller en lækker designertaske? Måske er du blevet svindlet med kunstig intelligens

Mængden af falske Nike-sneakers, Yves Saint Laurent-tasker og andre kopivarer er stor på markedspladser overalt i verden. Det udgør et økonomisk problem for ejerne af varemærkerne. Men kopier af medicin og maskindele kan være decideret farlige. Kriminelle kan bruge kunstig intelligens til at gøre kopierne nærmest umulige at finde, men kunstig intelligens er også løsningen.

Artikel top billede

Kopiprodukter er måske ikke det, der fylder allermest i en gennemsnitlig dansk forbrugshverdag, men man skal ikke ret langt ned i Europa, før lækre designertasker og andre gode sager kan købes i store mængder til ‘fordelagtige’ turistpriser på pladser og i stræder.

Der er meget af det, ja, men måske vil det komme som en overraskelse for mange, at op til fem procent af alle de varer, der bliver importeret til EU, er falsknerier. Det viser en rapport fra OECD.

Sko er det mest kopierede produkt, men mere alvorligt er eksempler på fejlkonstruerede reservedele til biler, medicin, som man bliver syg af, farligt legetøj, babymad uden næring og udstyr til sundhedssektoren, som man ikke kan stole på.

Verdenssundhedsorganisationen WHO anslår, at 10 procent af al den medicin, der bliver solgt i lande med lav- eller middelindkomst enten ikke opfyder standardarderne eller er falsk.

Og problemet ser bare ud til at vokse, skriver vores amerikanske søsterside Computerworld.

Læs også: IBM: "Vores løsning vil betyde, at du som patient kan tage et billede af en pille med din telefon og herefter få bekræftet, at den medicindosis du er ved at indtage er valid.”

De kriminelle bruger også AI

Faktisk kan brugen af kunstig intelligens hjælpe de kriminelle med at producere kopier, som er nærmest umulige for mennesker at identificere.

Det siger en ekspert, CEO’en for Entrupy, Vidyuth Srinivasan, til Engadget.

Entrupy producerer udstyr til afsløre kopiprodukter ved hjælp af netop kunstig intelligens.

Sammen med virksomheder som Red Points og Cypheme er de specialister i identifikation af falsknerier blandt store mængder varer.

De har teknologier til at analysere materialer, farver, emballage og andre kendetegn, som kan bruges til at udpege kopier, skriver Computerworld.

IBM har udviklet app-løsning

IBM Research har også udviklet et værktøj kaldet Crypto Anchor Verifier, som ved hjælp af kunstig intelligens og blockchain kan finde forfalskninger. Værktøjet er en app til en smartphone.

Man tager et foto af et hvilket som helst produkt, og via app’en kører systemet en billedanalyse mod en database i en blockchain-ledger, som er fyldt med billeder af ægte produkter, som producenterne selv har forsynet databasen med.

Computerworld skriver, at systemet er baseret på den ide, at alle produkter har helt unikke optiske mønstre i materialer, tekstur og farver, som kan identificeres med kunstig intelligens.

IBM hævder, at teknologien kan bruges til at finde kopier blandt alt fra diamanter, til pengesedler, vin og medicin.

Massevis af kopier på Amazon

Men det er ikke kun i Rhodos gamle bydel og andre populære turistfælder, man støder på falsknerier.

E-handelsgiganten Amazon er for eksempel en populær salgskanal for kopier.

The Counterfeit Report (TCR), som arbejder sammen med mærkevareproducenter for at bekæmpe salg af kopivarer, hævder at have fundet 58.000 kopivarer på Amazon siden maj 2016, men der er grund til at tro, at der er mange flere kopivarer på Amazon.

Amazon bruger selv machine learning og har ansat specialister til at bekæmpe kopivaresalget.

Den kinesiske e-handelskæmpe Alibaba har tilsvarende problemer og bruger kunstig intelligens i kampen mod kopier.

Et meget vigtigt element i udviklingen af disse systemer er fortrolighed, skriver Computerworld.

De specifikke kriterier, som bruges til at udpege kopiprodukter, bevogtes som statshemmeligheder, og de forandres hele tiden for at gøre livet så svært for de kriminelle kopiproducenter som muligt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network