Har du købt et par nye sneakers på markedspladsen sydpå … eller en lækker designertaske? Måske er du blevet svindlet med kunstig intelligens

Mængden af falske Nike-sneakers, Yves Saint Laurent-tasker og andre kopivarer er stor på markedspladser overalt i verden. Det udgør et økonomisk problem for ejerne af varemærkerne. Men kopier af medicin og maskindele kan være decideret farlige. Kriminelle kan bruge kunstig intelligens til at gøre kopierne nærmest umulige at finde, men kunstig intelligens er også løsningen.

Artikel top billede

Kopiprodukter er måske ikke det, der fylder allermest i en gennemsnitlig dansk forbrugshverdag, men man skal ikke ret langt ned i Europa, før lækre designertasker og andre gode sager kan købes i store mængder til ‘fordelagtige’ turistpriser på pladser og i stræder.

Der er meget af det, ja, men måske vil det komme som en overraskelse for mange, at op til fem procent af alle de varer, der bliver importeret til EU, er falsknerier. Det viser en rapport fra OECD.

Sko er det mest kopierede produkt, men mere alvorligt er eksempler på fejlkonstruerede reservedele til biler, medicin, som man bliver syg af, farligt legetøj, babymad uden næring og udstyr til sundhedssektoren, som man ikke kan stole på.

Verdenssundhedsorganisationen WHO anslår, at 10 procent af al den medicin, der bliver solgt i lande med lav- eller middelindkomst enten ikke opfyder standardarderne eller er falsk.

Og problemet ser bare ud til at vokse, skriver vores amerikanske søsterside Computerworld.

Læs også: IBM: "Vores løsning vil betyde, at du som patient kan tage et billede af en pille med din telefon og herefter få bekræftet, at den medicindosis du er ved at indtage er valid.”

De kriminelle bruger også AI

Faktisk kan brugen af kunstig intelligens hjælpe de kriminelle med at producere kopier, som er nærmest umulige for mennesker at identificere.

Det siger en ekspert, CEO’en for Entrupy, Vidyuth Srinivasan, til Engadget.

Entrupy producerer udstyr til afsløre kopiprodukter ved hjælp af netop kunstig intelligens.

Sammen med virksomheder som Red Points og Cypheme er de specialister i identifikation af falsknerier blandt store mængder varer.

De har teknologier til at analysere materialer, farver, emballage og andre kendetegn, som kan bruges til at udpege kopier, skriver Computerworld.

IBM har udviklet app-løsning

IBM Research har også udviklet et værktøj kaldet Crypto Anchor Verifier, som ved hjælp af kunstig intelligens og blockchain kan finde forfalskninger. Værktøjet er en app til en smartphone.

Man tager et foto af et hvilket som helst produkt, og via app’en kører systemet en billedanalyse mod en database i en blockchain-ledger, som er fyldt med billeder af ægte produkter, som producenterne selv har forsynet databasen med.

Computerworld skriver, at systemet er baseret på den ide, at alle produkter har helt unikke optiske mønstre i materialer, tekstur og farver, som kan identificeres med kunstig intelligens.

IBM hævder, at teknologien kan bruges til at finde kopier blandt alt fra diamanter, til pengesedler, vin og medicin.

Massevis af kopier på Amazon

Men det er ikke kun i Rhodos gamle bydel og andre populære turistfælder, man støder på falsknerier.

E-handelsgiganten Amazon er for eksempel en populær salgskanal for kopier.

The Counterfeit Report (TCR), som arbejder sammen med mærkevareproducenter for at bekæmpe salg af kopivarer, hævder at have fundet 58.000 kopivarer på Amazon siden maj 2016, men der er grund til at tro, at der er mange flere kopivarer på Amazon.

Amazon bruger selv machine learning og har ansat specialister til at bekæmpe kopivaresalget.

Den kinesiske e-handelskæmpe Alibaba har tilsvarende problemer og bruger kunstig intelligens i kampen mod kopier.

Et meget vigtigt element i udviklingen af disse systemer er fortrolighed, skriver Computerworld.

De specifikke kriterier, som bruges til at udpege kopiprodukter, bevogtes som statshemmeligheder, og de forandres hele tiden for at gøre livet så svært for de kriminelle kopiproducenter som muligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura