Mærsk øjner begyndelsen på en ny startup-æra: Vi ser en eksplosion af en helt ny slags investeringer

Den digitale udvikling har gennem mange år tilgode set små og agile startup-virksomheder, men i fremtiden ligger der et kæmpe vækst potentiale for startups, hvis de danner partnerskaber med store etablere virksomheder, lyder det fra Mærsk Growth.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvorfor Mærsks vækstenhed mener, at den næste digitale bølge kommer til at tilgodese de store virksomheder
  • Bliv klogere på, hvad Corporate Venture Capital (CVC) ifølge Natasha Friis Saxberg kan tilbyde en startup-virksomhed, som en traditionel venture kapital-partner ikke kan
  • Få forklaringen på, hvorfor Natasha Friis Saxberg mener, at synet på corporate-virksomheder er ved ændre sig i iværksætter-miljøet.
1.020
5:15 min
I 1970’erne og 1980’erne dannede innovation på hardware-området grobund for nye tech-virksomheder som Apple og Compaq Computers.

I 1990’erne betød internet-boomet, at nye virksomheder som

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura