Hackerne slår igen til mod containerbranchen: Mærsk-konkurrent er ramt af ransomware

En af Maersk Line's konkurrenter på containerområdet er ramt af hackerangreb. Det drejer sig om det kinesiske rederi Cosco, der denne gang er blevet offer for de cyberkriminelle, skriver Finans.

Artikel top billede

Foto: Cosco

Endnu en containergigant er kommet under cyberangreb. Denne gang er det dog ikke Maersk Line hos danske A.P. Møller-Mærsk, men derimod en af det danske rederis kinesiske konkurrenter, Cosco.

Det skriver branchemediet Journal of Commerce, i følge Finans.

Læs mere om angrebet på danske A.P. Møller-Mærsk her: Kæmperegning til Mærsk: Cyberangreb kan koste mere end to milliarder kroner

Rederiet kom i følge branchemediets oplysninger under angreb tirsdag og i følge et andet medie, Finans citerer, så drejer det sig om et såkaldt ransomware-angreb, der låser rederiets systemer og kræver løsepenge for at låse det op igen.

Cosco er et af verdens største rederier og en konkurrent til danske Maersk Line, der er en del af A.P. Møller-Mærsk.

Virksomheden har ikke selv lagt nogen meddelelse eller anden information ud om angrebet på sin hjemmeside, ligesom virksomheden heller ikke kommunikerer om angrebet på de sociale medier. Noget man hos A.P. Møller-Mærsk ellers fik en del ros for efter sidste års angreb.

Læs mere om det her: Sikkerhedsguru skamroser A.P. Møller - Mærsk: Derfor greb selskabet gigantisk hackerangreb helt rigtigt an

Ved netop det angreb blev blandt andet Maersk Line hårdt ramt af et, der kom til at koste flere milliarder kroner for virksomheden.

På Computerworld har vi talt med en daværende CIO hos en anden del af A.P. Møller-Mærsk. Her fortæller han historien om angrebet fordelt på tre kapitler.

Til Computerworlds Premium-medlemmer: Download eksklusiv single og lydbog om det store Mærsk-angreb - fortalt time for time

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job