Hackerne slår igen til mod containerbranchen: Mærsk-konkurrent er ramt af ransomware

En af Maersk Line's konkurrenter på containerområdet er ramt af hackerangreb. Det drejer sig om det kinesiske rederi Cosco, der denne gang er blevet offer for de cyberkriminelle, skriver Finans.

Artikel top billede

Foto: Cosco

Endnu en containergigant er kommet under cyberangreb. Denne gang er det dog ikke Maersk Line hos danske A.P. Møller-Mærsk, men derimod en af det danske rederis kinesiske konkurrenter, Cosco.

Det skriver branchemediet Journal of Commerce, i følge Finans.

Læs mere om angrebet på danske A.P. Møller-Mærsk her: Kæmperegning til Mærsk: Cyberangreb kan koste mere end to milliarder kroner

Rederiet kom i følge branchemediets oplysninger under angreb tirsdag og i følge et andet medie, Finans citerer, så drejer det sig om et såkaldt ransomware-angreb, der låser rederiets systemer og kræver løsepenge for at låse det op igen.

Cosco er et af verdens største rederier og en konkurrent til danske Maersk Line, der er en del af A.P. Møller-Mærsk.

Virksomheden har ikke selv lagt nogen meddelelse eller anden information ud om angrebet på sin hjemmeside, ligesom virksomheden heller ikke kommunikerer om angrebet på de sociale medier. Noget man hos A.P. Møller-Mærsk ellers fik en del ros for efter sidste års angreb.

Læs mere om det her: Sikkerhedsguru skamroser A.P. Møller - Mærsk: Derfor greb selskabet gigantisk hackerangreb helt rigtigt an

Ved netop det angreb blev blandt andet Maersk Line hårdt ramt af et, der kom til at koste flere milliarder kroner for virksomheden.

På Computerworld har vi talt med en daværende CIO hos en anden del af A.P. Møller-Mærsk. Her fortæller han historien om angrebet fordelt på tre kapitler.

Til Computerworlds Premium-medlemmer: Download eksklusiv single og lydbog om det store Mærsk-angreb - fortalt time for time

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S