Apple dropper Qualcomm som kæmpe-leverandør - og det kan gå ud over hastigheden på din næste iPhone

Den næste iPhone vil kun indeholde modem-chips fra Intel, lyder det fra Qualcomm. Det betyder, at den næste iPhone kan få langsommere netværkshastigheder end Android-rivalerne, men det kan også vise sig at blive en økonomisk lussing til Qualcomm.

Artikel top billede

Den næste iPhone, som Apple ventes at blive præsenteret i næste måned, vil ikke gøre brug af modem-chip fra Qualcomm.

I stedet vil den efter alt at dømme udelukkende gøre brug af chip fra konkurrenten Intel.

Det offentliggjorde Qualcomm onsdag aften, da den amerikanske chip-gigant offentliggjorde sit kvartalsregnskab. Det skriver it-mediet CNET.

”Apple planlægger udelukkende at bruge modemer fra vores konkurrenter i den næste iPhone,” sagde George Davis, finansdirektør for Qualcomm, i ifølge CNET i forbindelse med virksomhedens såkaldte earnings call.

Den konkurrent kan kun være Intel, da Qualcomm og Intel er de eneste virksomheder, der laver denne type modem-chips.

Android-telefoner kan slå iPhones på hastigheden

Apple sælger årligt hvert år i omegnen af 200 millioner iPhone, og det kan derfor vise sig, at blive en mærkbar økonomisk lussing, der rammer den amerikanske chip-producent.

Men det kan også få konsekvenser for Apple. For ifølge CNET kan det betyde, at de næste iPhones vil få lavere netværks-hastigheder end konkurrerende Android-telefoner, fordi Qualcomms chips, som bliver brugt i mange Android-telefoner, ifølge Cnet, i øjeblikket er hurtigere end Intels.

Læs også: Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Bitter juridisk tvist

Apple har ellers tidligere udelukkende anvendt modem chips fra Qualcomms i sine telefoner. Men både i iPhone 7 og iPhone 8 har Apple valgt at bruge chip fra begge selskaber.

Forklaringen skal muligvis findes i at Apple og Qualcomm gennem de seneste år har været kastet ud i en bitter juridisk tvist, hvor Apple har lagt sag an mod Qualcomm og beskyldt virksomheden for at bruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Så sent som i sidste rejste EU en sag mod Qualcomm, der kan resultere i at virksomheden får en kæmpe bøde for at misbruge sin doinerende markedsposition.

Læs også: Chip-giganten Qualcomm risikerer ny kæmpe EU-bøde

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job