Apple dropper Qualcomm som kæmpe-leverandør - og det kan gå ud over hastigheden på din næste iPhone

Den næste iPhone vil kun indeholde modem-chips fra Intel, lyder det fra Qualcomm. Det betyder, at den næste iPhone kan få langsommere netværkshastigheder end Android-rivalerne, men det kan også vise sig at blive en økonomisk lussing til Qualcomm.

Artikel top billede

Den næste iPhone, som Apple ventes at blive præsenteret i næste måned, vil ikke gøre brug af modem-chip fra Qualcomm.

I stedet vil den efter alt at dømme udelukkende gøre brug af chip fra konkurrenten Intel.

Det offentliggjorde Qualcomm onsdag aften, da den amerikanske chip-gigant offentliggjorde sit kvartalsregnskab. Det skriver it-mediet CNET.

”Apple planlægger udelukkende at bruge modemer fra vores konkurrenter i den næste iPhone,” sagde George Davis, finansdirektør for Qualcomm, i ifølge CNET i forbindelse med virksomhedens såkaldte earnings call.

Den konkurrent kan kun være Intel, da Qualcomm og Intel er de eneste virksomheder, der laver denne type modem-chips.

Android-telefoner kan slå iPhones på hastigheden

Apple sælger årligt hvert år i omegnen af 200 millioner iPhone, og det kan derfor vise sig, at blive en mærkbar økonomisk lussing, der rammer den amerikanske chip-producent.

Men det kan også få konsekvenser for Apple. For ifølge CNET kan det betyde, at de næste iPhones vil få lavere netværks-hastigheder end konkurrerende Android-telefoner, fordi Qualcomms chips, som bliver brugt i mange Android-telefoner, ifølge Cnet, i øjeblikket er hurtigere end Intels.

Læs også: Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Bitter juridisk tvist

Apple har ellers tidligere udelukkende anvendt modem chips fra Qualcomms i sine telefoner. Men både i iPhone 7 og iPhone 8 har Apple valgt at bruge chip fra begge selskaber.

Forklaringen skal muligvis findes i at Apple og Qualcomm gennem de seneste år har været kastet ud i en bitter juridisk tvist, hvor Apple har lagt sag an mod Qualcomm og beskyldt virksomheden for at bruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Så sent som i sidste rejste EU en sag mod Qualcomm, der kan resultere i at virksomheden får en kæmpe bøde for at misbruge sin doinerende markedsposition.

Læs også: Chip-giganten Qualcomm risikerer ny kæmpe EU-bøde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job