Chip-giganten Qualcomm risikerer ny kæmpe EU-bøde

Ifølge EU-kommissionen har chip-giganten Qualcomm via kunstigt lave priser forsøgt at holde konkurrenterne ude af markedet.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

EU’s konkurrencemyndigheder rejste torsdag nye anklager mod den amerikanske chipproducent.

Ifølge anklagerne har Qualcomm via kunstigt lave priser forsøgt at holde konkurrenterne Nvidia og Icera ud af markedet.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den amerikanske chip-gigant har længe været i EU-Kommisionens sigtekorn, der nu af flere omgange har anklaget virksomheden for at misbruge sin dominerende markedsposition til at give økonomiske incitamenter til virksomheder, der udelukkende brugte virksomhedens chips frem for konkurrenternes.

EU kan pålægge Qualcomm en bøde på helt op til 10 procent af virksomhedens gloale omsætning, hvis det bliver vurderet at de har brudt den europæiske konkurrencelovgivning.

Læs også: Kæmpe EU-bøde til Qualcomm for hemmelig aftale med Apple: Har betalt milliarder for at få Apple til kun at bruge Qualcomm-chip i iPhone

Så sent som i januar blev Qualcomm i dømt en EU-bøde på 997 millioner euro for at betale Apple for en eklusiv-aftale, der sikrede, at Apple udelukende brugte virksomhedens chips og.

Det skete angiveligt i et forsøg på at presse Intel ud af markedet for LTE-chips.

”Qualcomm har i mere end fem år ulovligt holdt konkurrenter ude fra markedet for LTE-chipset og dermed cementeret sin dominerende markedsposition,” sagde EU’s konkurrencekommisær Margrethe Vestager(R) dengang.

Og allerede i 2015 blev Qualcomm af EU anklaget for i perioden mellem 2009 og 2011 at have misbrugt sin markedsposition i et forsøg udkonkurrere Icera.

Læs også Margrethe Vestager udsteder den ene kæmperegning efter den anden - her er alle EU’s sager mod tech-giganterne

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect