Den kinesiske app WeChat er en uundværlig del af én milliard menneskers liv: Den får vestlige apps til at virke direkte primitive, men pas på med hvad du skriver

WeChat har mere end én milliard aktive brugere, der anvender appen til alt fra virksomhedskommunikation til betalinger og dating. En af dem der ikke kan undvære appen er danske Mikkel Hippe Brun, der er medstifter af Tradeshift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på det kinesiske fænomen WeChat, der har én milliard aktive brugere og spiller en central rolle i de fleste kineseres liv
  • Få indsigt i hvordan den danske tech-virksomhed Tradeshift anvender WeChat
  • WeChat er blevet kritiseret af menneskerettighedsorganisationer og privacy-forkæmpere. Hør hvilke forholdsregler, du bør tage, når du bruger appen
1.626
8:15 min
I Kina betyder det ikke så meget, hvilket styresystem du har på din telefon. Forklaringen er, at mange kineseres digitale liv foregår i én app, WeChat.

En app, der eksempelvis bliver brugt til alt fra kommunikation på arbejdet til kommunikation i fritiden, men også til butiksbetalinger, dating eller til bestillinger af hyrevogne.

WeChat har med andre ord udviklet sig til en helt central del af de fleste kineseres tilværelse, og i praksis er WeChat en slags styresystem i styresystemet.

Det forklarer Mikkel Hippe Brun, der er medstifter af den danske tech-virksomhed Tradeshift.

"Vestlige besked-apps virker direkte primitive, når du sammenligner med WeChat," siger han til Computerworld.

Han besøger hver måned Tradeshifts kinesiske afdeling, og her har han ved selvsyn oplevet, hvordan WeChat i løbet af de seneste år har taget Kina med storm.

I dag har WeChat mere end én milliard aktive brugere, og hvad enten du har en Android-telefon eller en iPhone, så er WeChat den første app, som mange kinesere henter, når de har anskaffet sig en ny telefon.

Det samme bør du gøre, hvis du skal til Kina, lyder rådet fra Mikkel Hippe Brun

”Kommer du i dag til Kina som udlænding – uanset om du er flyttet herover eller blot er afsted på ferie – så er mit råd altid, at du som noget af det første skal downloade WeChat,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S