Apple i samarbejde med kinesiske televirksomheder oven på massiv kritik

Apple er gået i dialog med kinesiske televirksomheder om at komme spam til livs i iMessage i Kina. Det sker på bagkant af stor kritik i kinesiske statsmedier.

Artikel top billede

Verdens mest værdifulde selskab, Apple, er endt midt i et uvejr på det kinesiske marked.

Kiniske statsmedier er gået i kødet på Apple, blandt andet i form af et 30-miutter langt indslag fra kinesisk stat-tv, hvor Apple beskyldes for at give adgang til ulovligt indhold som gambling-apps via Apples iMessage.

Det skriver Reuters.

Storkina (Fastlandskina, Hong Kong, Macao og Taiwan) udgør det næststørste marked for Apple, og selskabet har da også været hurtige med et svar oven på den kinesiske kritik.

"Vi er i kontakt med indenlandske televirksomheder for at se, hvilke yderligere tiltag, vi kan indføre for at mindske denne ulejlighed," siger en talsperson fra Apple til Reuters.

Apple melder, at selskabet, ud over at samarbejde med de kinesiske televirksomheder, arbejder på avancerede machine learning-modeller, der kan identificere junk-beskeder samt andre værktøjer, der kan være med til at blokere for falske konti.

Læs også: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Øget kinesisk kontrol med amerikanske tech-giganter

Apple har vind i sejlene på det kinesiske marked med flotte salgstal for iPhone X. Det har blandt været med til at give Apple en omsætningsvækst på 19 procent i seneste kvartal.

Der har tidligere lydt kritik af Apple fra Beijing. Denne omgang kommer som følge af, at de kinesiske myndigheder har sat gang i en ny kampagne, der skal gøre op med spam og uopfordrede opkald, som er et stort problem i Kina, da telefonnumre ofte bliver solgt på det sorte marked.

Den kinesiske kritik kommer samtidig i kølvandet på de store handelsspændinger mellem Kina og USA. Kina har ifølge Reuters mindre mulighed for at matche de samme tariffer som USA, og skruer for tiden i op for kontrollen med flere af store amerikanske tech-giganter.

Læs også: Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S