Indien vil opbevare alt data inden for landets grænser: Det kan blive dyrt for Microsoft og Amazons kunder

Store teknologi-giganter som Microsoft og Amazon står til at skulle betale store omkostninger, efter at den indiske regering er på vej med et lovforslag om at samle al regeringen data i Indien.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan blive dyrt for udbydere af cloud-storage efter, at den indiske regering planlægger at alt data skal opbavares i Indien.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Som en del af en række nye forslag har et udvalg i den indiske regering nemlig besluttet, at al opbevaring af data skal ske inden for landets grænser.

Læs også: Sådan skal kunder fra hele verden lokkes til danske datacentre: Henvendelserne fra franske, tyske og italienske selskaber er eksploderet på seks måneder

Men det bliver dyrt for de virksomheder, der skal opbevare den data, fordi strøm er utrolig dyrt i Indien, skriver Reuters.

Derfor kommer Storage-udbydere til at få noget højere omkostninger, hvis de vil ind på det indiske marked, og ifølge Reuters ser regningen ud til at blive sendt videre til kunderne.

Data skal være tilgængeligt for myndigheder

Den indiske regerings forslag om at flytte alt data ind i landet sker som et led i at give myndighederne lettere adgang.

Læs også: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

“Vi anbefaler, at alt cloud data og alt data, der er om indiske borgere, bliver opbevaret lokalt. Den data skal være tilgængelig for efterforskningenheder og nationale sikkerhedsbureauer,” siger Kris Gopalakrishnan, der er stifter af den indiske teknologivirksomhed Infosys, og en del af regeringsudvalget bag forslaget til Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S