Indien vil opbevare alt data inden for landets grænser: Det kan blive dyrt for Microsoft og Amazons kunder

Store teknologi-giganter som Microsoft og Amazon står til at skulle betale store omkostninger, efter at den indiske regering er på vej med et lovforslag om at samle al regeringen data i Indien.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan blive dyrt for udbydere af cloud-storage efter, at den indiske regering planlægger at alt data skal opbavares i Indien.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Som en del af en række nye forslag har et udvalg i den indiske regering nemlig besluttet, at al opbevaring af data skal ske inden for landets grænser.

Læs også: Sådan skal kunder fra hele verden lokkes til danske datacentre: Henvendelserne fra franske, tyske og italienske selskaber er eksploderet på seks måneder

Men det bliver dyrt for de virksomheder, der skal opbevare den data, fordi strøm er utrolig dyrt i Indien, skriver Reuters.

Derfor kommer Storage-udbydere til at få noget højere omkostninger, hvis de vil ind på det indiske marked, og ifølge Reuters ser regningen ud til at blive sendt videre til kunderne.

Data skal være tilgængeligt for myndigheder

Den indiske regerings forslag om at flytte alt data ind i landet sker som et led i at give myndighederne lettere adgang.

Læs også: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

“Vi anbefaler, at alt cloud data og alt data, der er om indiske borgere, bliver opbevaret lokalt. Den data skal være tilgængelig for efterforskningenheder og nationale sikkerhedsbureauer,” siger Kris Gopalakrishnan, der er stifter af den indiske teknologivirksomhed Infosys, og en del af regeringsudvalget bag forslaget til Reuters.

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job