Indien vil opbevare alt data inden for landets grænser: Det kan blive dyrt for Microsoft og Amazons kunder

Store teknologi-giganter som Microsoft og Amazon står til at skulle betale store omkostninger, efter at den indiske regering er på vej med et lovforslag om at samle al regeringen data i Indien.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan blive dyrt for udbydere af cloud-storage efter, at den indiske regering planlægger at alt data skal opbavares i Indien.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Som en del af en række nye forslag har et udvalg i den indiske regering nemlig besluttet, at al opbevaring af data skal ske inden for landets grænser.

Læs også: Sådan skal kunder fra hele verden lokkes til danske datacentre: Henvendelserne fra franske, tyske og italienske selskaber er eksploderet på seks måneder

Men det bliver dyrt for de virksomheder, der skal opbevare den data, fordi strøm er utrolig dyrt i Indien, skriver Reuters.

Derfor kommer Storage-udbydere til at få noget højere omkostninger, hvis de vil ind på det indiske marked, og ifølge Reuters ser regningen ud til at blive sendt videre til kunderne.

Data skal være tilgængeligt for myndigheder

Den indiske regerings forslag om at flytte alt data ind i landet sker som et led i at give myndighederne lettere adgang.

Læs også: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

“Vi anbefaler, at alt cloud data og alt data, der er om indiske borgere, bliver opbevaret lokalt. Den data skal være tilgængelig for efterforskningenheder og nationale sikkerhedsbureauer,” siger Kris Gopalakrishnan, der er stifter af den indiske teknologivirksomhed Infosys, og en del af regeringsudvalget bag forslaget til Reuters.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect