Morgen-briefing: Systematics topchef vil lære ledelse af Aros og forsvaret / Virksomheder og det offentlige har et halvt år til at finde krypteringsløsning for mails / Ny app fra Lufthansa gør check-in betydeligt nemmere

Morgen-briefing: Systematics topchef vil lære ledelse af Aros og forsvaret / Virksomheder og det offentlige har et halvt år til at finde krypteringsløsning for mails / Ny app fra Lufthansa gør check-in betydeligt nemmere / Elon Musks tweet om at tage Tesla af børsen får børstilsynet op ad stolen / Bloomberg: Dell er ikke noget godt eksempel for Tesla

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Så blev det torsdag, og her er overblikket over de seneste hurtige it-nyheder.

Systematics topchef vil lære ledelse af Aros og forsvaret

Michael Holm, topchef for Systematic, har indledt et samarbejde med både chefen for kunstmuseet Aros og forsvaret om at udveksle erfaringer og viden om ledelse, skriver Børsen.

Ifølge Michael Holm udøver chefen for Aros ledelse i en cirkelorganisation i stedet for en traditionel silo-tankegang, som er en helt ny måde at gøre tingene på for Michael Holm.

"Her i Systematic har vi en traditionel organisation. Det betyder eksempelvis, at når vi sender en medarbejder til New Zealand for at arbejde, skal vedkommende bruge viden og service fra jura, finans, personaleafdelingen med udrejsepakker, it osv. Medarbejderne skal altså løbe fra silo til silo. Da vi også gerne vil have en organisation med tværgående services, har vi indledt samarbejdet med Aros," siger Michael Holm til Børsen.

Michael Holm har også indledt et samarbejde om ledelse med Søværnet og Hæren, som ifølge ham kan det kunststykke at lede, motivere og skabe fælles billeder i modsætning til hård disciplin, skriver Børsen.

Virksomheder og det offentlige har et halvt år til at finde krypteringsløsning for mails

Virksomheder og offentlige organisationer har et halvt år til at finde en måde at kryptere mails, som indeholder personfølsomme oplysninger, skriver Julie Gerdes, Head of Privacy Law & Employment Law, EY i en kommentar i Børsen.

Ifølge hende har Datatilsynet tilkendegivet, at tilsynet ikke vil håndhæve kravet før 1. januar 2019, fordi det vil kræve en del tilpasning i den private sektor.

Ny app fra Lufthansa gør check-in betydeligt nemmere

Det tyske luftfartsselskab Lufthansa har udviklet en app, som giver brugeren mulighed for at tjekke ind online på det fly, man skal med.

Ikke nogen stor nyhed, hvis ikke det var fordi, at app’en også kan tjekke dig ind på alle mulige andre flyvninger end dem, der står Lufthansa på.

Ifølge Børsen kan app’en Airlinecheckins tjekke brugeren ind på et par hundrede flyselskaber. Oven i købet skulle den give bedre mulighed for at få ønsker om sædeplacering og vinduesplads bedre opfyldt, og app’en sørger selv for at tjekke ind, når det er muligt.

Elon Musks tweet om at tage Tesla af børsen får børstilsynet op ad stolen

Det amerikanske børstilsyn - U.S. Securities and Exchange Commission også kaldet SEC - har reageret på Elon Musks overraskende tweet tirsdag om mulige planer for at afnotere selskabet på Nasdaq og købe aktierne tilbage.

SEC har ifølge Wall Street Journal spurgt Tesla, om der er realiteter bag udmeldingen. Desuden skal Tesla også svare på, hvorfor udmeldingen kom på Twitter og ikke gennem de sædvanlige og regulerede kanaler, og om Tesla mener, udmeldingen opfylder kravene til investorbeskyttelse.

Bloomberg: Dell er ikke noget godt eksempel for Tesla

Det amerikanske medie Bloomberg skriver i en analyse, at Michael Dells manøvre med at afnotere hans selskab ikke er noget godt eksempel for Elon Musk, selv om Musk selv henviser til netop det i flere tweets.

Der er ellers mange sammenfaldende omstændigheder, men Dell er nu i færd med igen at blive noteret på børsen. Desuden er de økonomiske omstændigheder i de to selskaber ret forskellige.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S