Skat skal have ny leverandør af stort it-system til 325 millioner

Skatteministeriet har sendt et nyt udbud på gaden. Fra 2019 skal Skatteforvaltningen have en ny leverandør til det it-system, der blandt andet skal bruges til danskernes årsopgørelser. Prisen er 325 millioner kroner eksklusiv moms.

Artikel top billede

Fra 2019 skal Skat have en ny leverandør af drift, videreudvikling og vedligeholdelse af it-systemet eIndkomst.

Skat, der 1. juli skiftede navn til Skatteforvaltningen og nu består af syv styrelser, har sat en pris på 325 millioner kroner eksklusiv moms.

Det fremgår af et nyt udbud.

Oplysningerne i eIndkomst bruges blandt andet til den enkelte borgers årsopgørelse, ligesom oplysningerne videregives til de relevante myndigheder i forbindelse med udbetaling af ydelser som eksempelvis sygedagpenge, kontanthjælp og dagpenge.

Indkomstregisteret kommer blandt andet til at danne grundlag for Skatteforvaltningens og ATP's opkrævning af henholdsvis A-skat, AM-bidrag, ATP og feriepenge, der svarer til omkring 500 milliarder kroner om året.

Læs også: Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

IBM sidder på nuværende kontrakt

Det er Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, som hører under Skatteministeriet, der står bag udbuddet af it-systemet.

IBM har siden 2012 siddet på den nuværende kontrakt, men den udløber i 2019, og derfor skal det nye system sendes i udbud jævnfør udbudsloven.

Kontrakten er på 92 måneder, svarende til 7 år og 8 måneder.

Vinderen af udbuddet får også mulighed for at overtage driften af det såkaldte SVUR (BATCH)-system, der beregner grundværdier og salgsværdier af danske ejendomme til Salgs- og Vurderingsregistret.

Driften af SVUR (BATCH), som bliver en særskilt opgave, forventes dog at blive lukket ned i løbet af kontraktperioden for eIndkomst.

"Det forventes, at SVUR (BATCH) skal driftes i en kortere periode end eIndkomst. Specificeringen af opgaven samt transitionen af SVUR vil være en særskilt opgave, hvorfor dette, såfremt driften af SVUR skal flyttes til udbudte kontrakt, vil blive bestilt som en videreudviklingsopgave. SVUR (BATCH) forventes nedlukket før kontraktudløb af eIndkomst," står der i udbuddet.

Læs også: Sådan vil Udbetaling Danmark løse problemerne med nyt boligstøttesystem fra Netcompany: Se planen her

Kan overtage andet it-system

Vinderen af udbuddet får også mulighed for at overtage driften af det såkaldte SVUR (BATCH)-system, der beregner grundværdier og salgsværdier af danske ejendomme til Salgs- og Vurderingsregistret.

Driften af SVUR (BATCH), som bliver en særskilt opgave, forventes dog at blive lukket ned i løbet af kontraktperioden for eIndkomst.

"Det forventes, at SVUR (BATCH) skal driftes i en kortere periode end eIndkomst. Specificeringen af opgaven samt transitionen af SVUR vil være en særskilt opgave, hvorfor dette, såfremt driften af SVUR skal flyttes til udbudte kontrakt, vil blive bestilt som en videreudviklingsopgave. SVUR (BATCH) forventes nedlukket før kontraktudløb af eIndkomst," står der i udbuddet.

Ansøgningsfristen for udbuddet er 31. august klokken 12.

Af udbudsmaterialet fremgår det, at man forventer tre ansøgere.

Læs også: Stort it-system fra Netcompany ramt af problemer: Tusindsvis af danskere har været ramt

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S