Skat skal have ny leverandør af stort it-system til 325 millioner

Skatteministeriet har sendt et nyt udbud på gaden. Fra 2019 skal Skatteforvaltningen have en ny leverandør til det it-system, der blandt andet skal bruges til danskernes årsopgørelser. Prisen er 325 millioner kroner eksklusiv moms.

Artikel top billede

Fra 2019 skal Skat have en ny leverandør af drift, videreudvikling og vedligeholdelse af it-systemet eIndkomst.

Skat, der 1. juli skiftede navn til Skatteforvaltningen og nu består af syv styrelser, har sat en pris på 325 millioner kroner eksklusiv moms.

Det fremgår af et nyt udbud.

Oplysningerne i eIndkomst bruges blandt andet til den enkelte borgers årsopgørelse, ligesom oplysningerne videregives til de relevante myndigheder i forbindelse med udbetaling af ydelser som eksempelvis sygedagpenge, kontanthjælp og dagpenge.

Indkomstregisteret kommer blandt andet til at danne grundlag for Skatteforvaltningens og ATP's opkrævning af henholdsvis A-skat, AM-bidrag, ATP og feriepenge, der svarer til omkring 500 milliarder kroner om året.

Læs også: Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

IBM sidder på nuværende kontrakt

Det er Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, som hører under Skatteministeriet, der står bag udbuddet af it-systemet.

IBM har siden 2012 siddet på den nuværende kontrakt, men den udløber i 2019, og derfor skal det nye system sendes i udbud jævnfør udbudsloven.

Kontrakten er på 92 måneder, svarende til 7 år og 8 måneder.

Vinderen af udbuddet får også mulighed for at overtage driften af det såkaldte SVUR (BATCH)-system, der beregner grundværdier og salgsværdier af danske ejendomme til Salgs- og Vurderingsregistret.

Driften af SVUR (BATCH), som bliver en særskilt opgave, forventes dog at blive lukket ned i løbet af kontraktperioden for eIndkomst.

"Det forventes, at SVUR (BATCH) skal driftes i en kortere periode end eIndkomst. Specificeringen af opgaven samt transitionen af SVUR vil være en særskilt opgave, hvorfor dette, såfremt driften af SVUR skal flyttes til udbudte kontrakt, vil blive bestilt som en videreudviklingsopgave. SVUR (BATCH) forventes nedlukket før kontraktudløb af eIndkomst," står der i udbuddet.

Læs også: Sådan vil Udbetaling Danmark løse problemerne med nyt boligstøttesystem fra Netcompany: Se planen her

Kan overtage andet it-system

Vinderen af udbuddet får også mulighed for at overtage driften af det såkaldte SVUR (BATCH)-system, der beregner grundværdier og salgsværdier af danske ejendomme til Salgs- og Vurderingsregistret.

Driften af SVUR (BATCH), som bliver en særskilt opgave, forventes dog at blive lukket ned i løbet af kontraktperioden for eIndkomst.

"Det forventes, at SVUR (BATCH) skal driftes i en kortere periode end eIndkomst. Specificeringen af opgaven samt transitionen af SVUR vil være en særskilt opgave, hvorfor dette, såfremt driften af SVUR skal flyttes til udbudte kontrakt, vil blive bestilt som en videreudviklingsopgave. SVUR (BATCH) forventes nedlukket før kontraktudløb af eIndkomst," står der i udbuddet.

Ansøgningsfristen for udbuddet er 31. august klokken 12.

Af udbudsmaterialet fremgår det, at man forventer tre ansøgere.

Læs også: Stort it-system fra Netcompany ramt af problemer: Tusindsvis af danskere har været ramt

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S