Se tallene: Facebook-besøg rasler ned - Youtube og Amazon stormer frem

Facebooks besøgstal er faldet med næsten halvdelen i løbet af de seneste to år, mens Youtubes tal er vokset. Amazon er på vej til at overtage pladsen, som den fjerdemest besøgte hjemmeside i USA. Se hele ranglisten her.

Artikel top billede

I de seneste år har der været relativt stilstand i toppen af listen over de mest populære hjemmesider i USA.

En ny undersøgelse viser imidlertid, at nummer to og tre i USA meget vel kan bytte plads i løbet af de næste par måneder.

Det drejer sig om Facebook, der på nuværende tidspunkt ligger nummer to, og Youtube, der i noget tid har måttet stille sig tilfreds med bronzemedaljen.

Meget tyder dog på, at Youtube for alvor er ved at indhente Facebook, efter at besøgstallene for Facebook er raslet ned. De månedlige besøgstal på Facebook er faldet drastisk fra omkring 8,5 milliarder til 4,7 milliarder i løbet af de sidste to år.

Det skriver CNBC, der har set nærmere på en ny undersøgelse fra analysevirksomheden Similarweb.

De fem største hjemmesider baseret på månedlige besøgstal i USA fremgår af undersøgelsen herunder:

Facebook på vej ned

Trafikken på Facebook er, ifølge undersøgelsen, godt nok steget fra Facebooks app, men det har altså ikke været nok til at gøre op for det store samlede fald.

CNBC rapporterer, at Facebook i juli i år tog en rutsjetur på markedet, da den kunne rapportere, at antallet af daglige aktive brugere for andet kvartal fortsat var fladt i Nordamerika, mens det var faldende i Europa.

På det danske hjemmesidemarked ser top fem noget anderledes ud. Her melder Similarweb, at Google.dk og Google.com både indtager første og andenpladsen. Facebook og Youtube kommer ind som helholdsvis nummer tre og fire, mens femtepladsen går til Ekstra Bladet.

Læs også: Dominerer markedet totalt: 30 procent af verdens hjemmesider bruger nu Wordpress

Amazon stormer frem

Både Facebook og Youtube bør dog kigge sig over skuldrene.

Mægtige Amazon dominerer ikke bare e-handel, public cloud og alle mulige andre forretningsområder. Den stormer også frem over de mest besøgte hjemmesider i USA.

Ifølge undersøgelsen, er Amazon, der lige nu indtager en femteplads, godt på vej til at overtage pladsen, som den fjerdemest besøgte hjemmeside i USA. Det vil betyde, at Yahoo falder ned på en femteplads.

Amazon har allerede været oppe at snuse til fjerdepladsen i de hektiske handelsmåneder december og juli, hvor Amazon holder sine årlige Prime-dage.

Læs også: Derfor banker Amazon alle konkurrenterne: Selskabet er som skabt til at disrupte

Google i front med længder

I front i USA finder vi selvfølgelig også Google, der er flere kilometer foran resten af feltet, i et tempo, som ingen andre kan følge med i.

Selvom der har været et mindre fald i Googles besøgstal på baggrund af app-brug og talesøgninger, havde Google i USA omkring 15 milliarder besøgende i juli 2018. Alle andre hjemmeside er under fem milliarder, ifølge undersøgelsen.

Læs også: Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job