Landbrugsstyrelsen på vej med kæmpe it-ordre: Vil købe it-ydelser for op mod 125 millioner kroner

Styrelsen forventer, at mindst fem leverandører vil forsøge at lande kæmpeordren på op mod 125 millioner kroner .

Artikel top billede

Landbrugsstyrelsen søger ny it-leverandør og sender nu kæmpeopgaven med dels at udvikle og dels at vedligeholde en række systemer i udbud.

Det drejer sig om ‘nyudvikling, videreudvikling og vedigeholdelse’ af styrelsens såkaldte TAS-systemer.

Det står for ‘tilskudsadministration’ og dækker over de ret omfattende systemer, som styrelsen i dag anvender til ansøgninger, sagsbehandling og udbetalinger til landbruget.

I dag anvender styrelsen systemer som BTAS, CAPTAS og EUS på området, og det er et kriterie, at en leverandør skal kunne samarbejde med styrelsens nuværende it-leverandører, som tæller CGI, Statens IT, Formpipe og Cowi.

Opgaven består i at levere bistand over en bred kam til it-området - herunder gennemførelse af større projekter, løbende tilpasning, opgraderinger og vedligeholdelse af CAPTAS, systemsupport og drift af administrationssystemerne.

I udbudsmaterialet - som du finder her - skriver Landbrugsstyrelsen, at ordren dækker over fire år og har en samlet værdi på mellem 100 millioner og 125 millioner kroner eksklusive moms.

Styrelsen forventer, at op mod fem leverandører vil byde på opgaven og forventer at prækvalificere fem leverandører.

Interesserede leverandører har travlt, for Landbrugsstyrelsen lukker for ansøgninger allerede 6. september.

Udbuddet er en del af Landbrugsstyrelsens store it-plan.

Styrelsen står i dag bag en af de største statslige it-afdelinger herhjemme, den gik i fjor i gang med en meget ambitiøs it-plan, som du kan læse mere om her: Kæmpe it-satsning i Landbrugsstyrelsen: Nye it-projekter for 90 millioner - skal bruge mange nye medarbejdere.

En af Landbrugsstyrelsens centrale opgaver er at flytte penge fra EU og ud til landbrugs-erhvervet, hvilket er en opgave, som i dag altid foregår digitalt - og som kræver ret omfattende automatisering, så sagsbehandlingstiderne bliver så korte som mulig.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura