Landbrugsstyrelsen på vej med kæmpe it-ordre: Vil købe it-ydelser for op mod 125 millioner kroner

Styrelsen forventer, at mindst fem leverandører vil forsøge at lande kæmpeordren på op mod 125 millioner kroner .

Artikel top billede

Landbrugsstyrelsen søger ny it-leverandør og sender nu kæmpeopgaven med dels at udvikle og dels at vedligeholde en række systemer i udbud.

Det drejer sig om ‘nyudvikling, videreudvikling og vedigeholdelse’ af styrelsens såkaldte TAS-systemer.

Det står for ‘tilskudsadministration’ og dækker over de ret omfattende systemer, som styrelsen i dag anvender til ansøgninger, sagsbehandling og udbetalinger til landbruget.

I dag anvender styrelsen systemer som BTAS, CAPTAS og EUS på området, og det er et kriterie, at en leverandør skal kunne samarbejde med styrelsens nuværende it-leverandører, som tæller CGI, Statens IT, Formpipe og Cowi.

Opgaven består i at levere bistand over en bred kam til it-området - herunder gennemførelse af større projekter, løbende tilpasning, opgraderinger og vedligeholdelse af CAPTAS, systemsupport og drift af administrationssystemerne.

I udbudsmaterialet - som du finder her - skriver Landbrugsstyrelsen, at ordren dækker over fire år og har en samlet værdi på mellem 100 millioner og 125 millioner kroner eksklusive moms.

Styrelsen forventer, at op mod fem leverandører vil byde på opgaven og forventer at prækvalificere fem leverandører.

Interesserede leverandører har travlt, for Landbrugsstyrelsen lukker for ansøgninger allerede 6. september.

Udbuddet er en del af Landbrugsstyrelsens store it-plan.

Styrelsen står i dag bag en af de største statslige it-afdelinger herhjemme, den gik i fjor i gang med en meget ambitiøs it-plan, som du kan læse mere om her: Kæmpe it-satsning i Landbrugsstyrelsen: Nye it-projekter for 90 millioner - skal bruge mange nye medarbejdere.

En af Landbrugsstyrelsens centrale opgaver er at flytte penge fra EU og ud til landbrugs-erhvervet, hvilket er en opgave, som i dag altid foregår digitalt - og som kræver ret omfattende automatisering, så sagsbehandlingstiderne bliver så korte som mulig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet