Avis: Mærsk og IBM vinder næppe verdensherredømmet med blockchain-projekt

Mærsk og IBM har landet aftaler med 94 aktører, som vil anvende selskabernes nye digitale blockchain-platform. Men det bliver svært at skabe et enkelt globalt system, erkender selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

A.P. Møller-Mærsk og IBM’s store blockchain-projekt bliver næppe den store globale platform, som hele verden vil benytte.

Sådan lyder det fra selskabet i Business.

De to selskaber meddelte i januar, at de sammen satte et blockchain-projekt i søen med det mål at skabe en ‘neutral og åben digital platform, der sikkert og let kan sikre udveksling af informationer og være til gavn for alle spillere på tværs af logistik-kæden.’

Det har siden udviklet sig til shipping-platformen Tradelens, som du kan læse mere om her: Mærsk og IBM's blockchain-projekt har nu været på prøve i 12 måneder: Her er resultaterne.

Mærsk og IBM meddelte fornylig, at 94 aktører nu har tilmeldt sig platformen - herunder det konkurrerende container-rederi Pacific International Line.

Til Business siger platformschef Mike White, at selskaberne finder tallet ‘meget tilfredsstillende.’

Ifølge ham er selskaberne i dialog med andre flere ‘regionale og globale rederier’ om deltagelse i platformen.

Samtidig peger han på, at andre rederier arbejder på lignende projekter. Det kan betyde, at der på sigt vil komme konkurrerende systemer.

Det kan du læse mere om her: Mærsk og IBM's blockchain-projekt udfordres: Konkurrenter udvikler på lignende løsninger

Avisen skriver på denne baggrund, at det "langt fra er sikkert, at Mærsk vinder kampen om at digitalisere verdenshandlen på samme måde som VHS i begyndelse af 1980'erne sejrede over Betamax i kampen om videomarkedet."

Læs også:

Danmarks største virksomhed i gang med gigantisk digital revolution: "Vi er nået til et punkt, hvor vi er nødt til at reagere"

Mærsk og IBM's blockchain-projekt har nu været på prøve i 12 måneder: Her er resultaterne

Her er IBM's store plan, der skal vende mange års nedtur: "Nu har vi den portefølje, der er behov for i denne æra for it-branchen"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S