Markedet for kryptovaluta rammer ny bund: På laveste niveau siden november

Bitcoin, etherum, ripple og tusindvis af andre cryptocoins er raslet så meget ned i værdi, at det totale marked er på sit laveste siden november 2017. Lige nu er der røde tal over hele linjen.

Artikel top billede

Der er fyldt med røde tal, når du besøger hjemmesiden Coinmarketcap, der følger markedet for kryptovalutaer.

Tallene har været så røde og kurverne så nedadgående, at vi skal tilbage til november 2017 for at finde samme markedsværdi.

Ifølge Coinmarketcap er markedsværdien i dag lidt over 192 milliarder dollar eller over 1,2 billioner danske kroner.

Det er første gang siden begyndelsen af november, at det samlede marked for kryptovalutaer falder under 200 billioner dollar-grænsen.

Røde tal over hele linjen

Bitcoin, som udgør tæt på halvdelen af den samlede værdi på cryptocoins-markedet, er faldet med omkring 70 procent siden december sidste år, hvor den skød op til omkring de 20.000 dollar.

Den næststørste kryptovaluta, ether, udgør i skrivende stund omkring 26 billioner dollar af det totale markedet, men er over den seneste tid også faldet dramatisk.

Ether er således faldet med hele 17 procent over de seneste 24 timer.

Ether kan nu handles for under 300 dollar for første gang siden november.

Lige nu står det så gralt til, at 99 af Top 100 cryptocoins har røde tal for de seneste 24 timer.

Den eneste, der har formået at fastholde grønne tal, omend kun 0,40 procent, er TenX, som er en betalingsplatform med kreditkort, der skal gøre det nemmere at bruge de nu lidt mindre værdifulde cryptocoins.

Men som sagt dominerer de røde tal oversigten over de 100 mest værdifulde cryptocoins.

Over 40 af dem har således et fald på over 20 procent - værst står det til hos kryuptovalutaen ark, der er faldet med lidt over 30 procent i de eneste 24 timer.

Læs også: I 2018 er der blevet skudt over 76 milliarder kroner i nye kryptovalutaer: Over 800 af alle er uddøde

Det kan meget vel være bunden for kryptomarkedet

Ifølge The Wall Street Journal, mener analytikere og investorer, at de drastiske fald kan skyldes tendenser i det brede marked, så som det store værdifald i den tyrkiske lira.

"Faldet i cryptomarkedet kan meget vel være en sideeffekt af en stærk dollar lige nu. 'The Buck' (dollaren red.) smadrer simpelthen alt på sin vej," siger Mati Greenspan, senior market analyst hos eToro, en online handelsplatform, til The Wall Street Journal.

Tilhængere af kryptovaluta og bitcoin kan dog holde fast i, at den mest populære kryptovaluta, bitcoin, med en værdi i dag på omkring 6.000 dollar, stadig er oppe med omkring 40 procent for de seneste 24 måneder.

Sammenligner man med begyndelsen af 2017 er den vækst endnu højere, da bitcoin her kunne købes for omkring 1.000 dollar.

Der er da også dem, der mener, at vi nu er ved at nå bunden i markedet.

"Der er flere tegn, der fortæller os, at markedet måske er nået bunden her," siger Jon Cotton, chefstrateg hos BCB Group, en kruptovalutamægler i London.

Han mener samtidig, at vi meget vel kan komme til at se bitcoin genfinde sin markedsdominans og fjerne sig yderligere fra resten af kryptofeltet.

Læs også: Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos