Microsofts aktiekurs steget med 195 procent siden 2014: Nu sælger topchef Nadella 30 procent af sine Microsoft-aktier

Microsofts topchef, Satya Nadella, sælger 30 procent af sine almindelige Microsoft-aktier i kæmpeudsalg

Artikel top billede

Microsoft topchef, Satya Nadella, der er en af it-branchens mest kendte skikkelser, er begyndt at sælge ud af sine Microsoft-aktier.

Satya Nadella har arbejdet i Microsoft i mange år og været øverste chef for selskabet siden 2014, men har ikke tidligere for alvor solgt ud af sine aktier i firmaet.

Det ændres der nu på. Ifølge en såkaldt regulatory filing til det amerikanske finanstilsyn, SEC, har han nemlig netop solgt 328.000 af sine Microsoft-aktier for samlet 35,9 millioner kroner.

Det svarer til knap 235 millioner kroner, som Satya Nadella altså nu tager hjem i kontanter.

Satya Nadella ejer efter salget stadig 778.596 almindelige Microsoft-aktier. Det betyder altså, at han har solgt omkring 30 procent af sine 'common' aktier i selskabet.

Hertil kommer, at han ejer et par millioner andre aktie-typer i selskabet.

'Personlig økonomisk planlægning'

Microsoft meddeler til nyhedsbureauet Bloomberg, at topchefen sælger ud af sin aktiebeholdning på grund af ‘personlig økonomisk planlægning og spredning.’

Ifølge nyhedsbureauet er denne portion den første af en række aktie-portioner, som Nadella ifølge en nærmere fastlagt plan vil sælge i løbet af den kommende tid.

Du finder dokumenterne hos SEC her.

Det hidtil største aktiesalg, som Satya Nadella har gennemført, fandt sted i 2016. Her solgte topchefen aktier for 8,3 millioner dollar.

Microsofts aktiekurs er steget betydeligt, siden Satya Nadella overtog roret og indledte en stor transformation af selskabet med fokus på cloud.

Siden 2014 er Microsofts aktiekurs således steget fra 36,91 dollar til i dag 109 dollar. Det svarer til en stigning på mere end 195 procent.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job