Microsofts aktiekurs steget med 195 procent siden 2014: Nu sælger topchef Nadella 30 procent af sine Microsoft-aktier

Microsofts topchef, Satya Nadella, sælger 30 procent af sine almindelige Microsoft-aktier i kæmpeudsalg

Artikel top billede

Microsoft topchef, Satya Nadella, der er en af it-branchens mest kendte skikkelser, er begyndt at sælge ud af sine Microsoft-aktier.

Satya Nadella har arbejdet i Microsoft i mange år og været øverste chef for selskabet siden 2014, men har ikke tidligere for alvor solgt ud af sine aktier i firmaet.

Det ændres der nu på. Ifølge en såkaldt regulatory filing til det amerikanske finanstilsyn, SEC, har han nemlig netop solgt 328.000 af sine Microsoft-aktier for samlet 35,9 millioner kroner.

Det svarer til knap 235 millioner kroner, som Satya Nadella altså nu tager hjem i kontanter.

Satya Nadella ejer efter salget stadig 778.596 almindelige Microsoft-aktier. Det betyder altså, at han har solgt omkring 30 procent af sine 'common' aktier i selskabet.

Hertil kommer, at han ejer et par millioner andre aktie-typer i selskabet.

'Personlig økonomisk planlægning'

Microsoft meddeler til nyhedsbureauet Bloomberg, at topchefen sælger ud af sin aktiebeholdning på grund af ‘personlig økonomisk planlægning og spredning.’

Ifølge nyhedsbureauet er denne portion den første af en række aktie-portioner, som Nadella ifølge en nærmere fastlagt plan vil sælge i løbet af den kommende tid.

Du finder dokumenterne hos SEC her.

Det hidtil største aktiesalg, som Satya Nadella har gennemført, fandt sted i 2016. Her solgte topchefen aktier for 8,3 millioner dollar.

Microsofts aktiekurs er steget betydeligt, siden Satya Nadella overtog roret og indledte en stor transformation af selskabet med fokus på cloud.

Siden 2014 er Microsofts aktiekurs således steget fra 36,91 dollar til i dag 109 dollar. Det svarer til en stigning på mere end 195 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job