Microsofts aktiekurs steget med 195 procent siden 2014: Nu sælger topchef Nadella 30 procent af sine Microsoft-aktier

Microsofts topchef, Satya Nadella, sælger 30 procent af sine almindelige Microsoft-aktier i kæmpeudsalg

Artikel top billede

Microsoft topchef, Satya Nadella, der er en af it-branchens mest kendte skikkelser, er begyndt at sælge ud af sine Microsoft-aktier.

Satya Nadella har arbejdet i Microsoft i mange år og været øverste chef for selskabet siden 2014, men har ikke tidligere for alvor solgt ud af sine aktier i firmaet.

Det ændres der nu på. Ifølge en såkaldt regulatory filing til det amerikanske finanstilsyn, SEC, har han nemlig netop solgt 328.000 af sine Microsoft-aktier for samlet 35,9 millioner kroner.

Det svarer til knap 235 millioner kroner, som Satya Nadella altså nu tager hjem i kontanter.

Satya Nadella ejer efter salget stadig 778.596 almindelige Microsoft-aktier. Det betyder altså, at han har solgt omkring 30 procent af sine 'common' aktier i selskabet.

Hertil kommer, at han ejer et par millioner andre aktie-typer i selskabet.

'Personlig økonomisk planlægning'

Microsoft meddeler til nyhedsbureauet Bloomberg, at topchefen sælger ud af sin aktiebeholdning på grund af ‘personlig økonomisk planlægning og spredning.’

Ifølge nyhedsbureauet er denne portion den første af en række aktie-portioner, som Nadella ifølge en nærmere fastlagt plan vil sælge i løbet af den kommende tid.

Du finder dokumenterne hos SEC her.

Det hidtil største aktiesalg, som Satya Nadella har gennemført, fandt sted i 2016. Her solgte topchefen aktier for 8,3 millioner dollar.

Microsofts aktiekurs er steget betydeligt, siden Satya Nadella overtog roret og indledte en stor transformation af selskabet med fokus på cloud.

Siden 2014 er Microsofts aktiekurs således steget fra 36,91 dollar til i dag 109 dollar. Det svarer til en stigning på mere end 195 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job