Microsofts aktiekurs steget med 195 procent siden 2014: Nu sælger topchef Nadella 30 procent af sine Microsoft-aktier

Microsofts topchef, Satya Nadella, sælger 30 procent af sine almindelige Microsoft-aktier i kæmpeudsalg

Artikel top billede

Microsoft topchef, Satya Nadella, der er en af it-branchens mest kendte skikkelser, er begyndt at sælge ud af sine Microsoft-aktier.

Satya Nadella har arbejdet i Microsoft i mange år og været øverste chef for selskabet siden 2014, men har ikke tidligere for alvor solgt ud af sine aktier i firmaet.

Det ændres der nu på. Ifølge en såkaldt regulatory filing til det amerikanske finanstilsyn, SEC, har han nemlig netop solgt 328.000 af sine Microsoft-aktier for samlet 35,9 millioner kroner.

Det svarer til knap 235 millioner kroner, som Satya Nadella altså nu tager hjem i kontanter.

Satya Nadella ejer efter salget stadig 778.596 almindelige Microsoft-aktier. Det betyder altså, at han har solgt omkring 30 procent af sine 'common' aktier i selskabet.

Hertil kommer, at han ejer et par millioner andre aktie-typer i selskabet.

'Personlig økonomisk planlægning'

Microsoft meddeler til nyhedsbureauet Bloomberg, at topchefen sælger ud af sin aktiebeholdning på grund af ‘personlig økonomisk planlægning og spredning.’

Ifølge nyhedsbureauet er denne portion den første af en række aktie-portioner, som Nadella ifølge en nærmere fastlagt plan vil sælge i løbet af den kommende tid.

Du finder dokumenterne hos SEC her.

Det hidtil største aktiesalg, som Satya Nadella har gennemført, fandt sted i 2016. Her solgte topchefen aktier for 8,3 millioner dollar.

Microsofts aktiekurs er steget betydeligt, siden Satya Nadella overtog roret og indledte en stor transformation af selskabet med fokus på cloud.

Siden 2014 er Microsofts aktiekurs således steget fra 36,91 dollar til i dag 109 dollar. Det svarer til en stigning på mere end 195 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S