Bag kulissen: Ny Tech fra Toppen-podcast på vej - vi optager hos Brian Mikkelsen, Dansk Erhverv

Computerworld er netop nu i gang med optagelserne til den kommende udgave af Tech fra Toppen - denne gang med direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen. Den kan du godt glæde dig til.

Artikel top billede

Tech fra Toppen på optagelse. Fra venste chefredaktør Lars Jacobsen, CIO i Maersk Tankers, Torben Ruberg og direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen (selfiefoto: Lars Jacobsen)

Et kig bag kulisserne: Hvorfor er det så svært at få de små og mellemstore virksomhederne til at effektivisere ved hjælp af it, når nu it står til at blive et af de helt store konkurrence-parametre i fremtiden?

Det er et af de helt store spørgsmål, som Computerworld i næste udgave af Tech fra Toppen-podcast vender med direktør i Dansk Erhverv og tidligere erhvervsminister, Brian Mikkelsen. Den kan du godt glæde dig til at høre.

Computerworld er i disse timer på besøg hos Dansk Erhverv med optagegrej for at besøge Brian Mikkelsen.

Værter i Tech fra Toppen er Computerworlds chefredaktør Lars Jacobsen samt CIO i Maersk Tankers, Torben Ruberg.

Brian Mikkelsen mener, at problematikken er alvorlig, og at der er brug for en holdningsændring blandt mange af de små og mellemstore virksomheder herhjemme.

Det kræver blandt andet mange flere eksempler på, hvor meget it faktisk kan flytte, fortæller Brian Mikkelsen. Og så bliver vi nødt til at skabe nogle bedre uddannelser.

Brian Mikkelsen lufter også ideen om at indføre belønninger til universiteterne for at uddanne folk, der rent faktisk kommer i arbejde på området - altså for at skaffe de nødvendige kompetencer til virksomhederne, som så til gengæld vil forstå, at der er nyttig arbejdskraft at hente.

Vi udsender Tech fra Toppen med Brian Mikkelsen, Torben Ruberg og Lars Jacobsen i næste uge.

Indtil da kan du høre eller genhøre en af vores tidligere Tech fra Toppen.

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura