Bag kulissen: Ny Tech fra Toppen-podcast på vej - vi optager hos Brian Mikkelsen, Dansk Erhverv

Computerworld er netop nu i gang med optagelserne til den kommende udgave af Tech fra Toppen - denne gang med direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen. Den kan du godt glæde dig til.

Artikel top billede

Tech fra Toppen på optagelse. Fra venste chefredaktør Lars Jacobsen, CIO i Maersk Tankers, Torben Ruberg og direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen (selfiefoto: Lars Jacobsen)

Et kig bag kulisserne: Hvorfor er det så svært at få de små og mellemstore virksomhederne til at effektivisere ved hjælp af it, når nu it står til at blive et af de helt store konkurrence-parametre i fremtiden?

Det er et af de helt store spørgsmål, som Computerworld i næste udgave af Tech fra Toppen-podcast vender med direktør i Dansk Erhverv og tidligere erhvervsminister, Brian Mikkelsen. Den kan du godt glæde dig til at høre.

Computerworld er i disse timer på besøg hos Dansk Erhverv med optagegrej for at besøge Brian Mikkelsen.

Værter i Tech fra Toppen er Computerworlds chefredaktør Lars Jacobsen samt CIO i Maersk Tankers, Torben Ruberg.

Brian Mikkelsen mener, at problematikken er alvorlig, og at der er brug for en holdningsændring blandt mange af de små og mellemstore virksomheder herhjemme.

Det kræver blandt andet mange flere eksempler på, hvor meget it faktisk kan flytte, fortæller Brian Mikkelsen. Og så bliver vi nødt til at skabe nogle bedre uddannelser.

Brian Mikkelsen lufter også ideen om at indføre belønninger til universiteterne for at uddanne folk, der rent faktisk kommer i arbejde på området - altså for at skaffe de nødvendige kompetencer til virksomhederne, som så til gengæld vil forstå, at der er nyttig arbejdskraft at hente.

Vi udsender Tech fra Toppen med Brian Mikkelsen, Torben Ruberg og Lars Jacobsen i næste uge.

Indtil da kan du høre eller genhøre en af vores tidligere Tech fra Toppen.

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision