Systematic runder 1.000 ansatte - er nu Danmarks største privatejede it-firma

Aarhusianske Systematic runder 1.000 ansatte - 33 år efter selskabet blev stifter af Michael Holm, der fortsat er administrerende direktør og hovedejer.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

Aarhusianske Systematic fejrer med taler og ministerbesøg i dag, at selskabet har rundet 1.000 ansatte, hvoraf de 740 fortsat sidder i hjembyen Aarhus, skriver Finans.

Selskabet runder de 1.000 medarbejdere 33 år efter, at Michael Holm stiftede selskabet. Han er fortsat administrerende direktør og hovedejer af det store it-selskab, som i dag har en stor afdeling i Rumænien.

Det gør selskabet til det største privatejede it-firma i Danmark.

Systematic har altid givet overskud, men det store gennembrud kom ifølge avisen i 2017, da Systematic fik den amerikanske hær som kunde på en femårig milliardkontrakt.

Systematic landede i fjor et overskud på 289 millioner kroner efter skat.

“Jeg tror godt, vi kan fortsætte med at vokse, men det skal ikke ske i samme spring, med så hurtig vækst, for det er voldsomt for organisationen. Man skal også kunne følge med, og der er noget infrastruktur, man skal nå at bygge op,” siger Michael Holm til Finans.

Læs også:

De bedste af de største it-virksomheder i Danmark er grundlagt i Danmark: Se listen her

Strålende Systematic-regnskab viser vejen frem - vi har en ny elite af danske it-virksomheder

Netcompany klar med rekord-regnskab: Omsætningen buldrer i vejret - sammen med antallet af medarbejdere

Bølge af masseansættelser hos danske it-firmaer: Har brug for disse it-folk netop nu

Regionsrådsformand vil have undersøgt pris på Sundhedsplatformen: Har kostet 700 millioner, mens Region Syddanmarks nye system koster 250 millioner

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub