Dansk softwarefirma bejler til Mark Zuckerberg efter eksplosiv vækst

Det danske it-selskab Gan Integrity bejler til Facebook-stifter Mark Zuckerbergs private investeringsfond efter vild vækst.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Gan Integrity er ‘i dialog’ med blandt andet Mark Zuckerberg og LinkedIn-stifter Reid Hoffmanns personlige investeringsfond, Iconiq Capital, skriver Børsen.

Gan Integrity - der leverer løsninger til compliance og risikoanalyse - hentede i fjor 150 millioner kroner fra fire kapitalfonde.

Og målet er nu yderligere kapitaltilskud på mindst 100 millioner kroner fra amerikanske eller europæiske kapitalfonde.

"Vi har været igennem en fuldstændigt vanvittig udvikling. For bare få år siden omsatte vi for to millioner kroner., og nu har vi kontrakter inde for flere hundrede millioner kroner," siger direktør og medstifter Thomas Sehested til Børsen.

De mange penge skal investeres i videreudvikling af Gan Integritys platformen samt det, der kaldes for ‘skalering’ af salgsindsatsen i USA og Europa. Også Asien og Mellemøsten er i kikkerten.

Thomas Sehested fortalte i foråret til Børsen, at han troede, at det var fup, da han første gang modtog en mail fra Iconiq Capital, som gerne ville i dialog med ham.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S