Dansk softwarefirma bejler til Mark Zuckerberg efter eksplosiv vækst

Det danske it-selskab Gan Integrity bejler til Facebook-stifter Mark Zuckerbergs private investeringsfond efter vild vækst.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Gan Integrity er ‘i dialog’ med blandt andet Mark Zuckerberg og LinkedIn-stifter Reid Hoffmanns personlige investeringsfond, Iconiq Capital, skriver Børsen.

Gan Integrity - der leverer løsninger til compliance og risikoanalyse - hentede i fjor 150 millioner kroner fra fire kapitalfonde.

Og målet er nu yderligere kapitaltilskud på mindst 100 millioner kroner fra amerikanske eller europæiske kapitalfonde.

"Vi har været igennem en fuldstændigt vanvittig udvikling. For bare få år siden omsatte vi for to millioner kroner., og nu har vi kontrakter inde for flere hundrede millioner kroner," siger direktør og medstifter Thomas Sehested til Børsen.

De mange penge skal investeres i videreudvikling af Gan Integritys platformen samt det, der kaldes for ‘skalering’ af salgsindsatsen i USA og Europa. Også Asien og Mellemøsten er i kikkerten.

Thomas Sehested fortalte i foråret til Børsen, at han troede, at det var fup, da han første gang modtog en mail fra Iconiq Capital, som gerne ville i dialog med ham.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S