Med Googles nye Gmail-app får du 10 sekunder til at undgå at sende pinlige e-mails

Googles mail-app giver dig fremover mulighed for at fortryde en afsendt e-mail.

Artikel top billede

Googles mail-app giver dig fremover ti sekunder til at fortryde en afsendt e-mail. (Foto: Flickr.com)

Googles Gmail-app til Android får en enkel, men potentiel uvurderlig feature i sin næste opdatering.

Fra og med version 8.7 af app’en vil Google inkludere en ’Undo Send’ feature inde i app’en til Android-smartphones.

Med denne ombord på mobilen køber du dig selv ti sekunder til at fortryde afsendelsen af en mail, eksempelvis når en vedhæftning mangler, pinlige tastefejl optræder eller en forkert modtager står i modtagerfeltet. Det skriver Androidpolice.

Mediet påpeger, at opdateringen ikke alene fungerer ved at opdatere app’en. For at tvinge opdateringen igennem skal Gmail-app’en genstartes.

Se også: Stor forbedring af Googles Gmail på vej: Får indbygget kalender og offline-funktion

Funktionen eksisterer i forvejen i Googles anden mail-app, Inbox, som i dag fås til både Android og iOS-platformene.

I Googles web-baserede app, har funktionen også eksisteret officielt siden 2015. Inden da har den potentielt korrespondance-redende feature eksisteret som betafunktion siden 2009.

Trækket kommer efter, at Google i foråret introducerede en stribe privatlivs-funktioner, som blandt andet gør det muligt at sætte en udløbsdato på afsendte e-mails eller tilknytte en kode til aflæsning af ens sendte e-mails.

Du kan læse om Googles privacy-funktioner i Gmail her: Google skruer op for privacy i kæmpe forbedring af Gmail: Her er de nye funktioner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect