Uber mener det alvorligt: Opruster i kampen for at blive børsnoteret næste år

Kørselstjenesten Uber er kommet et skridt tættere på en børsnotering. De storstilede planer skal gøres til virkelighed af en tung ledelsesmæssig profil, der indtager pladsen som finansdirektør i virksomheden.

Artikel top billede

Næste år kan endnu et amerikansk tech-vidunder ramme børsen. Uber har i hvert fald sat sig det som sit klare mål.

Nu har virksomheden så også fundet en af de nøglefigurer, der skal hjælpe virksomheden på vej.

Det skriver Techcrunch.

Det drejer sig om Nelson J. Chai, der indtager rollen som ny finansdirektør i virksomheden. Og hr. Chai er ikke hr. Hvem-som-helst.

Læs mere her: Blockchain er de etablerede virksomheders beskyttelse mod disruption: ”Gør ingenting” er ikke en mulighed

Han kommer med en fortid hos nogle af de helt tunge selskaber i det amerikanske erhvervsliv. Han har blandt andet tidligere været finansdirektør hos Merril Lynch og har indtaget en høj stilling hos både Bank of America og CIT Group.

Hans opgave bliver at stramme virksomheden op frem mod den kommende børsnotering næste år. Virksomheden har den seneste tid offentliggjort sine kvartalsregnskaber, og her ses det tydeligt, at virksomheden taber penge. Mange penge.

Læs mere her: Uber stopper udviklingen af selvkørende lastbiler

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,