I Sverige har man foreslået pant på mobiltelefoner: I Danmark er Folketinget splittet

Nu foreslår flere partier i rød blok, at man skal se nærmere på muligheden for at indføre pant på gamle danske mobiltelefoner. Miljøminister Jakob Elleman-Jensen (V) afviser forslaget som en "dyr løsning."

Artikel top billede

Den svenske udgave af Socialdemokratiet, Socialdemokraterna, forslog i begyndelsen af august, at man i Sverige skulle opkræve pant for gamle mobiltelefoner.

Det kan du læse mere om her: Svenske socialdemokrater: Nu skal der pant på mobiltelefoner

Tanken er, at de dyrebare metaller fra de gamle telefoner kan genbruges, og nu viser det sig, at flere danske partier støtter idéen.

I en rundspørge blandt Folketingets miljøordførere, foretaget af Mobilabonnement.dk, fremgår det nemlig at flere partier i rød blok er klar til at foreslå et lignende initaitiv i Danmark.

"Pant på mobiltelefoner er en spændende tanke, som vi bør kigge nærmere på også i Danmark. Vi bør som minimum undersøge, om det er den mest effektive måde at styrke genbrug af materialer i mobiltelefoner," lyder det fra Socialdemokratiets miljøordfører Christian Rabjerg Madsen (S) i pressemeddelelsen.

Han får opbakning af både Alternativets miljørordfører Christian Poll (A) og SF's miljøordfører Trine Torp (SF).

Miljøministeren afviser forslaget

Selvom flere partier støtter ideen, skal de danske forbrugere ikke nødvendigvis regne med, at de kan aflevere deres gamle telefoner i bytte for kontanter lige foreløbigt.

Folketinget er nemlig splittet ført an af miljøminister Jakob Ellemann-Jensen (V), der ikke mener, at det kan betale sig at indføre pant på mobiltelefoner,.

"Det kan lyde som en god idé at indføre pant på mobiltelefoner, men i praksis kan det være en dyr løsning. Og jeg har ikke kendskab til, at der skulle være særlige problemer i Danmark med indsamling af mobiltelefoner," siger miljøministeren ifølge pressemeddelelsen.

Dansk Folkepartis miljøordfører Pia Adelsteen (DF) ser heller ikke behov for at indføre pant på mobiltelefoner, mens miljøordførerne fra De Radikale, De Konservative, Liberal Alliance og Enhedslisten ikke har givet udtryk for deres holdning til spørgsmålet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,