I Sverige har man foreslået pant på mobiltelefoner: I Danmark er Folketinget splittet

Nu foreslår flere partier i rød blok, at man skal se nærmere på muligheden for at indføre pant på gamle danske mobiltelefoner. Miljøminister Jakob Elleman-Jensen (V) afviser forslaget som en "dyr løsning."

Artikel top billede

Den svenske udgave af Socialdemokratiet, Socialdemokraterna, forslog i begyndelsen af august, at man i Sverige skulle opkræve pant for gamle mobiltelefoner.

Det kan du læse mere om her: Svenske socialdemokrater: Nu skal der pant på mobiltelefoner

Tanken er, at de dyrebare metaller fra de gamle telefoner kan genbruges, og nu viser det sig, at flere danske partier støtter idéen.

I en rundspørge blandt Folketingets miljøordførere, foretaget af Mobilabonnement.dk, fremgår det nemlig at flere partier i rød blok er klar til at foreslå et lignende initaitiv i Danmark.

"Pant på mobiltelefoner er en spændende tanke, som vi bør kigge nærmere på også i Danmark. Vi bør som minimum undersøge, om det er den mest effektive måde at styrke genbrug af materialer i mobiltelefoner," lyder det fra Socialdemokratiets miljøordfører Christian Rabjerg Madsen (S) i pressemeddelelsen.

Han får opbakning af både Alternativets miljørordfører Christian Poll (A) og SF's miljøordfører Trine Torp (SF).

Miljøministeren afviser forslaget

Selvom flere partier støtter ideen, skal de danske forbrugere ikke nødvendigvis regne med, at de kan aflevere deres gamle telefoner i bytte for kontanter lige foreløbigt.

Folketinget er nemlig splittet ført an af miljøminister Jakob Ellemann-Jensen (V), der ikke mener, at det kan betale sig at indføre pant på mobiltelefoner,.

"Det kan lyde som en god idé at indføre pant på mobiltelefoner, men i praksis kan det være en dyr løsning. Og jeg har ikke kendskab til, at der skulle være særlige problemer i Danmark med indsamling af mobiltelefoner," siger miljøministeren ifølge pressemeddelelsen.

Dansk Folkepartis miljøordfører Pia Adelsteen (DF) ser heller ikke behov for at indføre pant på mobiltelefoner, mens miljøordførerne fra De Radikale, De Konservative, Liberal Alliance og Enhedslisten ikke har givet udtryk for deres holdning til spørgsmålet.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo