Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering

Visiopharm har hentet 100 millioner fra blandt andet Vækstfonden og ATP. Pengene er øremærket til at optimere virksomhedens vækst, før selskabet skal børsnoteres i Danmark i løbet af de kommende år.

Artikel top billede

Danske Visiopharm, der udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik, har sikret sig en kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner.

ATP, Vækstfonden og C. L. Davids Fond og Samling er blandt de nye investorer.

ATP bidrager med næsten halvdelen af den samlede pulje ved at skyde 45 millioner kroner i selskabet, Vækstfonden investerer 20 millioner kroner og C. L. Davids Fond tegner sig for et beløb på 15 millioner kroner.

Northcap Venture Partners, der allerede var investor i virksomheden, er den sidste store bidragsyder med en ny investering på 15 millioner kroner.

Resten af pengene er fundet hos mindre investorer, og ejerkredsen vil fremover bestå af stifterne Michael Grunkin og Johan Doré Hansen samt en række mindre aktionærer.

Pengene skal bruges til at bane vej for en børsnotering af Visiopharm i løbet af de kommende år.

"Vi har en sund forretning med et stort potentiale for vækst, som vi nu får mulighed for at videreudvikle med meget stærke, danske investorer i ryggen. Vi har med vores finansielle rådgiver, Vator Securities, brugt det seneste år på at rejse kapital, og den løsning vi har fundet er meget stærk. Det vil give os det bedst mulige fundament til at skabe ny international vækst og etablere selskabets løsning som den foretrukne til kræftdiagnostik. Det kan også bane vejen for en børsnotering, som er vores mål for de kommende år,” siger administrerende direktør i Visiopharm, Michael Grunkin, i en pressemeddelelse, inden han gør det klart, at børsnoteringen efter planen skal være i Danmark.

"Vi har tidligere i processen overvejet en børsnotering i Sverige, men på baggrund af de nye danske investorers engagement og perspektivet for et videre samarbejde får vi nu muligheden for at modne og vækste selskabet hen mod en børsnotering i Danmark."

Læs også: TDC køber 40 procent af dansk cloud-komet for større tocifret millionbeløb

Børsnotering tiltrækker investorer

Michael Grunkin og Johan Doré Hansen startede Visiopharm i 2001, og selskabet har i dag omkring 50 ansatte.

Selskabet omsætning kommer fra salg af software, videresalg af hardware såsom scannere til kunderne, der primært er hospitaler og større medicinalselskaber.

Det har resulteret i, at selskabet omsætning i dag ligger på omkring 60 millioner kroner.

Planerne om den fremtidige børsnotering har været med til at tiltrække ATP til at skyde det store beløb på 45 millioner kroner i Visiopharm.

"Vi betragter Visiopharm som en højteknologisk dansk virksomhed, der gennem en årrække har dokumenteret en sund forretningsmæssig vækst. Investeringen er et godt eksempel på, at vi i ATP også har fokus på investeringer i mindre danske virksomheder, der har et attraktivt vækstpotentiale som fundament for en senere børsnotering i Danmark,” lyder det fra, Claus Berner Møller, underdirektør for Danske Aktier i ATP, i pressemeddelelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S