Machine learning og kunstig intelligens med Jesper Steen Møller "Der er rigtigt meget teknik som for nogen ser nærmest magisk ud"

Tech fra Toppen: Hvornår det giver mening at bruge machine learning - og hvordan du kommer bedst muligt i gang? Få svaret i den seneste udgave af Computerworlds podcast "Tech fra toppen" med datalog Jesper Steen Møller.

Artikel top billede

Kunstig intelligens og de tilknyttede teknologier er i fare for at segne under et væld af hype, hypoteser og gætværk – allerede inden vi for alvor er kommet i gang.

Derfor har du sikkert allerede hørt hvordan kunstig intelligens er afgørende for virksomheders succes. Kunstig intelligens er Skynet. Kunstig intelligens vil føre til massearbejdsløshed.

Måske.

Men kunstig intelligens, machine learning og lignende er lidt en rodebutik fyldt med store drømme og for få praktiske eksempler.

Men eksemplerne de findes. Og en af dem som arbejder med konkrete løsninger er datalog, Principal Consultant og partner i konsulentfirmaet Nine, Jesper Steen Møller, som er gæst i den 10. episode af Computerworlds podcast "Tech fra toppen".

I podcasten kan du blandt andet høre:

  • Jesper Steens Møller fortælle hvor det er i hans arbejde, at det typisk er at machine learning og/eller kunstig intelligens kommer ind over.
  • En vurdering af begrænsningerne ved kunstig intelligens, som det står lige nu.
  • Eksempler på hvordan kunstig intelligens anvendes til at sortere regnskaber hos Erhvervssttyrelsen, mens maskinerne leder efter bestemte sætningskonstruktioner.
  • Hvornår det giver mening at bruge machine learning - og hvordan du kommer bedst muligt i gang.
Værterne på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos