Twitter fortsætter med at fjerne konti: Nu er 770 konti fjernet

Twitter fortsætter med at fjerne hundredevis konti, som forbindes med iransk propaganda. Nu er yderligere 486 fjernet, hvilket bringer det samlede antal af suspenderede Twitter-konti op på 770. Facebook har indtil videre suspenderet 652 konti, grupper og sider i indsatsen.

Artikel top billede

Facebook har suspenderet mere end 652 konti, grupper og sider i forsøget med at komme en koordineret manipulation, som angiveligt stammer fra Iran, til livs - og nu følger Twitter trop ved at fjerne en lang række konti.

Det kan du læse mere om her: Facebook lukker over 650 konti forbundet med iransk propaganda

Twitter, Facebook og Google har allerede været i gang med at fjerne hundredevis af sider, men Twitter oplyser nu, at tjensten har suspenderet yderligere 486 konti, hvilket bringer det samlede antal af suspenderede Twitter-konti op på 770.

Profilerne er fjernet som følge af brud på selskabets regler, og Twitter oplyser, at en stor del af profilerne fortsat stammer fra Iran.

Internetgiganterne har handlet, efter det internationale sikkerhedsfirma FireEye har gjort opmærksom på et netværk, der koordineret har promoveret iransk propaganda på en række kanaler.

Ifølge sikkerhedsfirmaet begyndte manipulationerne på Twitter allerede i 2017.

Læs også: Twitter-robot skal bekæmpe tilskuerkrisen i Superligaen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo