Twitter fortsætter med at fjerne konti: Nu er 770 konti fjernet

Twitter fortsætter med at fjerne hundredevis konti, som forbindes med iransk propaganda. Nu er yderligere 486 fjernet, hvilket bringer det samlede antal af suspenderede Twitter-konti op på 770. Facebook har indtil videre suspenderet 652 konti, grupper og sider i indsatsen.

Artikel top billede

Facebook har suspenderet mere end 652 konti, grupper og sider i forsøget med at komme en koordineret manipulation, som angiveligt stammer fra Iran, til livs - og nu følger Twitter trop ved at fjerne en lang række konti.

Det kan du læse mere om her: Facebook lukker over 650 konti forbundet med iransk propaganda

Twitter, Facebook og Google har allerede været i gang med at fjerne hundredevis af sider, men Twitter oplyser nu, at tjensten har suspenderet yderligere 486 konti, hvilket bringer det samlede antal af suspenderede Twitter-konti op på 770.

Profilerne er fjernet som følge af brud på selskabets regler, og Twitter oplyser, at en stor del af profilerne fortsat stammer fra Iran.

Internetgiganterne har handlet, efter det internationale sikkerhedsfirma FireEye har gjort opmærksom på et netværk, der koordineret har promoveret iransk propaganda på en række kanaler.

Ifølge sikkerhedsfirmaet begyndte manipulationerne på Twitter allerede i 2017.

Læs også: Twitter-robot skal bekæmpe tilskuerkrisen i Superligaen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College