Twitter-robot skal bekæmpe tilskuerkrisen i Superligaen

En Twitter-robot er det nye våben, der skal bruges til at bekæmpe tilskuerkrisen i den bedste danske fodboldrække. Formålet med profilen er at sørge for, at billetter ikke går til spilde.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

De danske Superliga-klubber har i flere år været i krise på tilskuerfronten.

I den forgangene Superliga-sæson kom ingen klubber i nærheden af at have et tilskueregennemsnit, der svarede til bare halvdelen af de respektive klubbers stadionkapacitet.

Brøndby IF toppede listen med et tilskuergennemsnit på 12.629, men FC Helsingør var bundskraber.

Kun 3.431 dukkede i gennemsnit op til nedrykkerens hjemmekampe.

Nu skal Twitter hjælpe med at øge tilskuertallene på de danske Superliga-stadions.

Christian Rothmann, der er formand Danske Fodbold Fanklubber, har oprettet en Twitter-robot med navnet @gratisbilletter, som automatisk retweeter samtlige tweets under hashtagget #færretommesæder.

Det skriver Ritzau.

Læs også: Lance Armstrong måtte betale over 40 millioner til den amerikanske stat - men blev reddet af en række utrolige tech-investeringer: "Det var ren held"

Formålet er, at de fans, der har købt en billet til en Superliga-kamp, men bliver forhindret i at deltage, kan forære deres billet væk på Twitter i stedet for at, billetten ikke tages i brug.

"Det startede med, at der var flere her i feriesæsonen, som havde udbudt deres tomme pladser og gerne ville give billetterne væk til en medfan som en god gerning.Hvis man har en billet eller to i overskud, kan man gå ind på Twitter og skrive, at jeg har en billet til den her kamp i overskud, er der nogle, som godt kunne tænke sig at få den?" siger Christian Rothmann til Ritzau.

Robotten blev taget i brug for første gang i den forgangne weekend, og profilen har allerede videreformidlet billetter mellem fans.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S