"Den transformation, der foregår i B2B lige nu, er sindssygt interessant, og jeg er meget inspireret af hele Microsofts turn around"

"Den transformation, der foregår i B2B lige nu, er sindssygt interessant, og jeg er meget inspireret af hele Microsofts turn around"

Artikel top billede

Den transformation, der foregår i B2B lige nu i forhold til rykket op mod skyen, er sindssygt interessant.

Jeg er meget inspireret af hele Microsofts turn around.

Det er vel fair at sige, at da Nokia blev købt, følte man lidt, at Microsoft var på vej den forkerte vej.

Men selskabet har transformeret sig og gjort det ekstremt godt, siden Satya Nadella kom til.

Det har været meget interessant at følge.

Ofte kigger man mod Amazon og Google og andre virksomheder, som starter en ny verden, og det er altid fascinerende – men det er noget helt andet som dem at være en yngre virksomhed.

Microsoft har, lidt som TDC selv, en lang historik med gamle produkter, som man tjener penge på, men har stadig været i stand til at vende en så stor forretning.

Microsoft er gået fra desktopbaseret software til nu at være meget stærke på cloud.

Det mener jeg, er noget, vi i TDC kan lære af.

Det begynder med, at ledelsen er enig om vejen og sørger for, at rammebetingelserne er i orden for, at man kan lave den transformation. At man selvfølgelig allokerer ressourcer og dygtige folk derhen, hvor man gerne vil vokse og så videre.

Vi er ganske beslutningsdygtige i TDC, men det er klart, at vi sidder på nogle gamle systemer, herunder en mainframe og store processer.

Derfor tager det i sagens natur længere tid for os at skifte retning end en nyopstartet virksomhed.

Men jeg mener også, at vi har stor succes med bid for bid at omstille os mod en ny mere agile verden og skyen, uden at blive holdt tilbage af de gamle produkter og frygten for kannibalisering.

Vi får tingene langt hurtigere ud. Produktiviteten er langt højere, og de små fremskridt i produkter og nye offerings er helt lavpraktisk bare markant bedre.

Michael Moyell Juul, direktør hos TDC Erhverv siden 1. august 2018.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest