"Den transformation, der foregår i B2B lige nu, er sindssygt interessant, og jeg er meget inspireret af hele Microsofts turn around"

"Den transformation, der foregår i B2B lige nu, er sindssygt interessant, og jeg er meget inspireret af hele Microsofts turn around"

Artikel top billede

Den transformation, der foregår i B2B lige nu i forhold til rykket op mod skyen, er sindssygt interessant.

Jeg er meget inspireret af hele Microsofts turn around.

Det er vel fair at sige, at da Nokia blev købt, følte man lidt, at Microsoft var på vej den forkerte vej.

Men selskabet har transformeret sig og gjort det ekstremt godt, siden Satya Nadella kom til.

Det har været meget interessant at følge.

Ofte kigger man mod Amazon og Google og andre virksomheder, som starter en ny verden, og det er altid fascinerende – men det er noget helt andet som dem at være en yngre virksomhed.

Microsoft har, lidt som TDC selv, en lang historik med gamle produkter, som man tjener penge på, men har stadig været i stand til at vende en så stor forretning.

Microsoft er gået fra desktopbaseret software til nu at være meget stærke på cloud.

Det mener jeg, er noget, vi i TDC kan lære af.

Det begynder med, at ledelsen er enig om vejen og sørger for, at rammebetingelserne er i orden for, at man kan lave den transformation. At man selvfølgelig allokerer ressourcer og dygtige folk derhen, hvor man gerne vil vokse og så videre.

Vi er ganske beslutningsdygtige i TDC, men det er klart, at vi sidder på nogle gamle systemer, herunder en mainframe og store processer.

Derfor tager det i sagens natur længere tid for os at skifte retning end en nyopstartet virksomhed.

Men jeg mener også, at vi har stor succes med bid for bid at omstille os mod en ny mere agile verden og skyen, uden at blive holdt tilbage af de gamle produkter og frygten for kannibalisering.

Vi får tingene langt hurtigere ud. Produktiviteten er langt højere, og de små fremskridt i produkter og nye offerings er helt lavpraktisk bare markant bedre.

Michael Moyell Juul, direktør hos TDC Erhverv siden 1. august 2018.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job