Top-ledelsen i Nets kan have scoret store gevinster på aftaler, som nu er meldt til politiet

Nets mulige konkurrenceforvridende adfærd kan have været med til at forgylde selskabets ledelse.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Konkurrencerådet anmeldte onsdag Nets til bagmandspolitiet for konkurrenceforvridende adfærd i det daværende datterselskab Teller.

Det rejser mistanken om, at Nets’ topledelse har anvendt de ulovlige metoder til at forgylde sig selv, da selskabet blev børsnoteret i 2016, skriver Finans.

Ifølge avisen blev de konkurrenceforvridende aftaler, som Konkurrencerådet mener, at selskabet har indgået, indgået i tiden op til børsnoteringen.

Det kan have haft betydning for selskabets markedsværdi - og dermed for den gevinst, som topledelsen havde i udsigt.

“Ethvert selskab forsøger jo at fremstille sig selv på den bedst tænkelige måde. Det er helt naturligt. Men hvis det foregår på en måde, der bevidst manipulerer med markedsværdien, så ser det jo mildt sagt lidt fishy ud,” siger Jonas Hedman, lektor på Institut for Digitalisering på CBS med speciale i betalingsselskaber, til avisen.

Læs også:

Konkurrencerådet anmelder Nets til politiet

Nets risikerer millionbøde for konkurrenceforvridende adfærd

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job