Nets risikerer millionbøde for konkurrenceforvridende adfærd

Nets risikerer en bøde i millionklassen for overtrædelse af konkurrenceloven, efter Konkurrencerådet har anmeldt selskabet til bagmandspolitiet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nets risikerer en bøde i millionstørrelsen, hvis selskabet ender med at blive dømt for konkurrenceforvridende adfærd, skriver Finanswatch.

Nets er netop blevet anmeldt til bagmandspolitiet af Konkurrencerådet, der mener, at Nets-datterselskabet Teller over en årrække har misbrugt sin position på markedet til at fremme egne interesser.

Det kan du læse mere her om her: Konkurrencerådet anmelder Nets til politiet

Ifølge Finanswatch blev konkurrencelovgivningen skærpet markant i 2013.

Her blev strafferammen for mindre alvorlige overtrædelser af konkurrenceloven hævet fra maksimalt at kunne være en bøde på en halv million kroner til nu fire millioner kroner.

“For alvorligere overtrædelser af konkurrencereglerne er bødeniveauet nu på mellem fire og 20 millioner kroner,, mens de meget alvorlige overtrædelser mindst skal koste en bøde på 20 millioner kroner og principielt kan gå helt op til 10 procent af en årsomsætning,” skriver sitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S