Top 100: Nu går Computerworld på jagt efter Danmarks dygtigste it-firma 2018

Top 100/2018: Hvad er navnet på Danmarks dygtigste it-firma? Computerworld har sat den store beregningsmotor i gang med at tygge sig igennem årsregnskaber fra godt 440 firmaer, og 28. september kårer vi vinderen af Top 100. Frem til da afslører vi vinderne i nogle af de over 20 branchekategorier i Top 100.

Artikel top billede

Top 100-konkurrencen og kåringen af Danmarks dygtigste it-firma er blevet en sand institution i it-branchen, for Computerworld har siden 1996 hvert år taget et helikopterblik på de vægtigste it-virksomheder i Danmark og deres regnskabsmæssige resultater de seneste par år.

Sidster års vinder af Computerworld Top 100 var hostingselskabet Zitcom fra Skanderborg.

Du kan læse historien om Zitcom her: Her er Danmarks bedste it-virksomhed: Hosting-firmaet Zitcom vinder Computerworlds Top 100

I år er 441 virksomheder med i opløbet. Det opfylder alle minimumskravet, som er enten mindst 10 millioner kroner i personaleomkostninger eller en omsætning på mindst 20 millioner kroner - begge tal offentliggjort i seneste offentligt tilgængelige regnskab.

Af beregningsmæssige årsager skal de deltagende virksomheders resultat af primær drift i foregående regnskabsår desuden være positivt.

For at være med i konkurrencen skal virksomheden desuden være registreret i Computerworld Brancheguiden.

Frem til selve kåringen af Danmarks dygtigste it-virksomhed kan vi - som beregningerne skrider frem - afsløre vinderne i nogle af de godt 20 branchekategorier.

Selve placeringen på listen afgøres af vores beregningsmotor, som vurderer fire forhold i de deltagende virksomheders regnskaber.

Hvordan det foregår, kan man læse mere om her på vores Top 100-site, hvor du også gratis kan læse de seneste års Top 100-magasiner.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub