Top 100: Nu går Computerworld på jagt efter Danmarks dygtigste it-firma 2018

Top 100/2018: Hvad er navnet på Danmarks dygtigste it-firma? Computerworld har sat den store beregningsmotor i gang med at tygge sig igennem årsregnskaber fra godt 440 firmaer, og 28. september kårer vi vinderen af Top 100. Frem til da afslører vi vinderne i nogle af de over 20 branchekategorier i Top 100.

Artikel top billede

Top 100-konkurrencen og kåringen af Danmarks dygtigste it-firma er blevet en sand institution i it-branchen, for Computerworld har siden 1996 hvert år taget et helikopterblik på de vægtigste it-virksomheder i Danmark og deres regnskabsmæssige resultater de seneste par år.

Sidster års vinder af Computerworld Top 100 var hostingselskabet Zitcom fra Skanderborg.

Du kan læse historien om Zitcom her: Her er Danmarks bedste it-virksomhed: Hosting-firmaet Zitcom vinder Computerworlds Top 100

I år er 441 virksomheder med i opløbet. Det opfylder alle minimumskravet, som er enten mindst 10 millioner kroner i personaleomkostninger eller en omsætning på mindst 20 millioner kroner - begge tal offentliggjort i seneste offentligt tilgængelige regnskab.

Af beregningsmæssige årsager skal de deltagende virksomheders resultat af primær drift i foregående regnskabsår desuden være positivt.

For at være med i konkurrencen skal virksomheden desuden være registreret i Computerworld Brancheguiden.

Frem til selve kåringen af Danmarks dygtigste it-virksomhed kan vi - som beregningerne skrider frem - afsløre vinderne i nogle af de godt 20 branchekategorier.

Selve placeringen på listen afgøres af vores beregningsmotor, som vurderer fire forhold i de deltagende virksomheders regnskaber.

Hvordan det foregår, kan man læse mere om her på vores Top 100-site, hvor du også gratis kan læse de seneste års Top 100-magasiner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect