Top 100: Nu går Computerworld på jagt efter Danmarks dygtigste it-firma 2018

Top 100/2018: Hvad er navnet på Danmarks dygtigste it-firma? Computerworld har sat den store beregningsmotor i gang med at tygge sig igennem årsregnskaber fra godt 440 firmaer, og 28. september kårer vi vinderen af Top 100. Frem til da afslører vi vinderne i nogle af de over 20 branchekategorier i Top 100.

Artikel top billede

Top 100-konkurrencen og kåringen af Danmarks dygtigste it-firma er blevet en sand institution i it-branchen, for Computerworld har siden 1996 hvert år taget et helikopterblik på de vægtigste it-virksomheder i Danmark og deres regnskabsmæssige resultater de seneste par år.

Sidster års vinder af Computerworld Top 100 var hostingselskabet Zitcom fra Skanderborg.

Du kan læse historien om Zitcom her: Her er Danmarks bedste it-virksomhed: Hosting-firmaet Zitcom vinder Computerworlds Top 100

I år er 441 virksomheder med i opløbet. Det opfylder alle minimumskravet, som er enten mindst 10 millioner kroner i personaleomkostninger eller en omsætning på mindst 20 millioner kroner - begge tal offentliggjort i seneste offentligt tilgængelige regnskab.

Af beregningsmæssige årsager skal de deltagende virksomheders resultat af primær drift i foregående regnskabsår desuden være positivt.

For at være med i konkurrencen skal virksomheden desuden være registreret i Computerworld Brancheguiden.

Frem til selve kåringen af Danmarks dygtigste it-virksomhed kan vi - som beregningerne skrider frem - afsløre vinderne i nogle af de godt 20 branchekategorier.

Selve placeringen på listen afgøres af vores beregningsmotor, som vurderer fire forhold i de deltagende virksomheders regnskaber.

Hvordan det foregår, kan man læse mere om her på vores Top 100-site, hvor du også gratis kan læse de seneste års Top 100-magasiner.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S