Mange danskeres løn forsinket på grund af fejl i Nationalbankens it-system

En fejl i parameteropsætningen i Nationalbankens it-system Kronos har betydet, at mange danskeres lønudbetalinger bliver forsinket.

Artikel top billede

En fejl i Nationalbankens it-system Kronos har betydet, at mange danskeres lønudbetalinger er blevet forsinket fredag formiddag.

Computerworld modtog her henvendelse fra flere danskere, der ikke kunne forstå, at deres månedlige lønudbetalinger som ventet var tikket ind på kontoen.

Ifølge Nationalbanken skyldes forsinkelsen, at der fredag nat har været forsinkelser i den såkaldte clearing af et ‘større antal bankbetalinger,’ der håndteres af Nets.

Det skyldes en ‘parameteropsætning i Nationalbankens it-system Kronos,” skriver banken i denne meddelelse.

“Fejlen er fundet og rettet,” hedder det.

Ifølge Nationalbanken er alle udbetalinger af løn nu gennemført.

“Alle udbetalinger er afviklet, og vil blive tilgængelige på danskernes konti i løbet af fredag formiddag i takt med, at datacentraler og pengeinstitutter får bogført betalingerne,” lyder det fra Nationalbanken.

Til FinansWatch fortæller Nationalbankens pressemand Ole Mikkelsen, at der var tale om en menneskelig fejl.

"Der er en kørsel midt om natten, og det er relativt nemt at rette fejlen. Men det tager et stykke tid at køre betalingerne igennem. De er kørt igennem hos os, men nu er der så en pukkel hos nogle af datacentralerne," siger han.

Læs også: Nationalbankens nye it-platform bliver næsten dobbelt så dyr som ventet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura