Stor rokade i toppen af Telenor: Chefen for Skandinavien stopper

Berit Svendsen stopper som chef for Skandinavien hos Telenor. Det medfører en stor ledelsesrokade i den norske telekoncern.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Camilla Schiøler, camilla@adr.dk, +45 21919132 / Fotograf Camilla Schiøler)

Telenors chef for Skandinavien, Berit Svendsen, fratræder sin stilling hos koncernen, og det medfører en større rokade i toppen af selskabet.

Det oplyser Telenor i en fondsbørsmeddelelse.

Berit Svendsen ersattes af Petter-Børre Furberg, der har arbejdet i Telenor-koncernen siden 1998 og i dag er Cluster Head for Skandinavien.

"Berit Svendsen har været en markant lederskikkelse for Telenor i en årrække, og hun har gjort en stor indsats for selskabet og opnået gode resultater," lyder det fra Sigve Brekke, koncernchef for Telenor, i fondsbørsmeddelelsen.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Selskabet oplyser desuden, at Kaaren Hilsen bliver ny administrerende direktør for Telenor Sverige, mens Morten Karlsen Sørby udnævnes til ny fungerende Cluster Head for Skandinavien.

Men den øverste chef bliver altså Petter-Børre Furberg.

"Petter-Børre Furberg har bred erfaring fra en række lederstillinger i koncernen. Han har været med til at lede etablerede organisationer og været ansvarlig for udviklingen af nye produktområder. Jeg er glad for, at han har accepteret den krævende rolle som leder af Telenor Norge, "lyder det videre i fondsbørsmeddelelsen fra Sigve Brekke.

Berit Svendsen bekræfter stop på Twitter

Berit Svendsen bekræfter selv sin fratrædelse på Twitter.

"Jeg forlader Telenor med en stolthed over at have bidraget positivt til selskabets udvikling og vækst over 30 år. Jeg har haft glæden af at blive båret frem af fantastiske medarbejdere, og sammen har vi ført Telenor til nye højder. Jeg ønsker alle kollegaer held og lykke fremover," lyder det i beskeden på Twitter.

Berit Svendsen startede hos Telenor som research scientist i 1988, hvor hun siden bestred en lang række forskellige stillinger frem til 2008, hvor hun tog en afstikker til tv-selskabet Conax, der på daværende tidspunkt var ejet af Telenor.

I 2011 var Berit Svendsen så tilbage hos Telenor i rollen som executive vice president, ligesom hun også blev øverste chef for teleselskabets norske afdeling.

Nu er det slut.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune