Chrome kører nu på seks ud af 10 computere i verden: Her er verdens mest udbredte browsere

Flere og flere mennesker tager Chrome-browseren til sig. Fortsætter udviklingen, vil Chrome køre på to ud af tre computer ved årets udgang.

Artikel top billede

Det er præcist 10 år siden, at Google lancerede sin Chrome-browser.

Browseren - der er delvist udviklet i Danmark - har længe været den uden sammenligning mest udbredte webbrowser i verden, og fremgangen fortsætter.

Ifølge analysehusebureauet Net Applications anvendte 65,2 procent af verdens internet-opkoblede computere Chrome som browser i udgangen af august.

Det er den største udbredelse nogensinde for Google-browseren, hvis markedsandel er steget med 5,9 procentpoint siden nytår.

Dermed lægger Chrome-browseren yderligere afstand til de øvrige tre top-browsere i verden, Apples Safari, Microsofts Edge/Internet Explorer og Firefox fra Mozilla.

Fortsætter fremgangen for Chrome med samme tempo, vil det betyde, at Chrome vil køre på to tredjedele af verdens internet-opkoblede computere inden for en overskuelig fremtid.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau har vi kun set lignende fremgang på browser-markedet én gang tidligere, nemlig da browser-markedet for alvor tog fart med Internet Explorer og Netscapes Navigator i 1990’erne.

Edge/IE har det stadigt svært

Mens Chromes således fortsætter sin fremgang, fortsætter tilbagegangen for Microsofts browsere, Edge og Internet Explorer.

De to browsere sad i udgangen af august på blot 15,2 procent af markedet tilsammen. Det er den laveste udbredelse i dette årtusind.

Microsofts markedsandel på browsermarkedet er faldet med hele 74 procent, siden Microsoft meddelte brugerne, at de skulle opgradere til den nyeste udgave af IE.

Det kan du læse mere om her: Microsoft siger stop: Slut for altid med disse versioner af Internet Explorer

Ifølge vores nyhedsbureaus beregninger vil Edge/IE’s markedandel være faldet til under 10 procent til næste sommer, hvis udviklingen fortsætter.

Microsoft er godt i gang med helt at udfase Internet Explorer. Selskabet udsender således alene sikkerhedsopdateringer til browseren og altså ikke længere nye features og lignende.

Det betyder typisk, at de kommercielle kunde, app-udvikler og lignende siger pænt farvel.

Samtidig har Edge aldrig rigtigt fået fat i markedet.

Læs også: På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS