ATP og PFA køber ejendomsmæglernes software-leverandør

ATP og PFA investerer sammen i danske C&B Systemer, der leverer software til de danske ejendomsmæglere. Selskaberne oplyser ikke prisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

De to danske pensionskasser ATP og PFA har sammen købt majoritetsandelen i det danske softwareselskab, C&B Systemer, der er bedst kendt for at levere it-systemer til de danske ejendomsmæglere.

Opkøbet sker via pensionskassernes kapitalfond VIA Equity.

"I VIA equity har vi specialiseret os i at indgå IT-partnerskaber, og med vores store erfaring på netop dette område er vi overbeviste om, at vi kan bidrage betydeligt til at udvikle C&B’s i forvejen stærke forretning yderligere. Vi er imponeret over C&B Systemers ledelse og medarbejderes evne til at spotte innovative digitale tendenser og omsætte dem til løsninger til et marked i rivende udvikling," lyder det i en pressemeddelelse fra Benjamin Kramarz, der er partner hos VIA Equity.

Benjamin Kramarz træder samtidigt ind i C&B Systemers bestyrelse, mens selskabets grundlægger Bjarne Hansen træder ud efter 40 år.

Ledelsen af virksomheden overtages af selskabets nuværende strategidirektør og anden generation i den familieejede virksomhed, Tina Ørholm, som også fortsat vil være medejer sammen med Thomas Hansen.

C&B Systemer beskæftiger 60 medarbejdere, men ønsker ikke at oplyse prisen for handlen.

Læs også: Stort it-system fra Netcompany ramt af problemer: Tusindsvis af danskere har været ramt

ATP's anden it-investering på under en måned

C&B Systemer understøtter alle processer i forbindelse med køb og salg af fast ejendom samt ejendomsmæglernes salgsfremmende opgaver, og selskabet er langt fra det første it-selskab, som ATP investerer i i 2018.

I slutningen af august hentede danske Visiopharm, der udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik, en kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner.

Her var ATP den største bidragsyder ved at stå bag næsten halvdelen af den samlede pulje ved at skyde 45 millioner kroner i selskabet.

Det kan du læse mere om her: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S