Prosa: Antallet af it-ansættelseskontrakter med indbyggede klausuler falder drastisk

Antallet af ansættelses-kontrakter med indbyggede klausuler falder meget kraftigt i it-branchen, lyder det fra fagforbundet Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Antallet af danske it-professionelle, der har indskrevet klausuler i deres ansættelseskontrakter, falder drastisk.

Sådan lyder det fra fagforbundet Prosa, hvis jurister blandt andet hjælper forbundets medlemmer med at gennemgå deres ansættelseskontrakter.

Ifølge fagforbundet var der tidligere indskrevet en klausul i hver femte kontrakt. I dag er det tilfældet i blot hver 20. kontrakt, som forbundet får til gennemsyn.

Prosa skriver, at de mest udbredte klausuler i it-folkenes ansættelseskontrakter er henholdsvis konkurrence-klausuler - som betyder, at medarbejderen ikke umiddelbart efter fratrædelse må tage arbejde hos en konkurrent - samt kunde-klausuler, som betyder, at en medarbejder efter fratrædelse ikke må have kontakt til selskabets kunder.

Ifølge fagforbundet skyldes faldet, at loven blev ændret for et par år siden.

“Vi oplever klart færre klausuler og mindre ”ugyldigheder” i kontrakterne. Set med PROSAs øjne har den nye lov forbedret lønmodtagers retsstilling. Særlig da vi kan se, at det har haft en effekt, at arbejdsgiveren nu skal betale for en klausul, hver gang den optræder i en kontrakt. Vi oplever, at arbejdsgivere tænker sig om en ekstra gang og overvejer, om det virkelig er nødvendigt, før de anvender en klausul i den enkelte ansættelse, siger Prosa-jurist Lisa Dalager.

Læs også:

Fire ud af 10 store danske virksomheder mangler it-folk

200 fyrede danske Intel-ansatte kan se frem til mere i løn: "Virksomhederne i nabolaget vil stille sig op på parkeringspladsen og råbe: ’Hey, vi kan godt bruge nogle af jer’”

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos