Prosa: Antallet af it-ansættelseskontrakter med indbyggede klausuler falder drastisk

Antallet af ansættelses-kontrakter med indbyggede klausuler falder meget kraftigt i it-branchen, lyder det fra fagforbundet Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Antallet af danske it-professionelle, der har indskrevet klausuler i deres ansættelseskontrakter, falder drastisk.

Sådan lyder det fra fagforbundet Prosa, hvis jurister blandt andet hjælper forbundets medlemmer med at gennemgå deres ansættelseskontrakter.

Ifølge fagforbundet var der tidligere indskrevet en klausul i hver femte kontrakt. I dag er det tilfældet i blot hver 20. kontrakt, som forbundet får til gennemsyn.

Prosa skriver, at de mest udbredte klausuler i it-folkenes ansættelseskontrakter er henholdsvis konkurrence-klausuler - som betyder, at medarbejderen ikke umiddelbart efter fratrædelse må tage arbejde hos en konkurrent - samt kunde-klausuler, som betyder, at en medarbejder efter fratrædelse ikke må have kontakt til selskabets kunder.

Ifølge fagforbundet skyldes faldet, at loven blev ændret for et par år siden.

“Vi oplever klart færre klausuler og mindre ”ugyldigheder” i kontrakterne. Set med PROSAs øjne har den nye lov forbedret lønmodtagers retsstilling. Særlig da vi kan se, at det har haft en effekt, at arbejdsgiveren nu skal betale for en klausul, hver gang den optræder i en kontrakt. Vi oplever, at arbejdsgivere tænker sig om en ekstra gang og overvejer, om det virkelig er nødvendigt, før de anvender en klausul i den enkelte ansættelse, siger Prosa-jurist Lisa Dalager.

Læs også:

Fire ud af 10 store danske virksomheder mangler it-folk

200 fyrede danske Intel-ansatte kan se frem til mere i løn: "Virksomhederne i nabolaget vil stille sig op på parkeringspladsen og råbe: ’Hey, vi kan godt bruge nogle af jer’”

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job