Morgen-briefing: Airbnb vil formidle mødelokaler i Danmark / Mega-rig it-kineser trækker sig tilbage / Atea køber norsk BI-firma for 45 millioner kroner / Nyt Apple-værktøj skal gøre det nemmere for politi at søge data

Airbnb vil formidle mødelokaler i Danmark. Mega-rig it-kineser trækker sig tilbage. Atea køber norsk BI-firma for 45 millioner kroner. Nyt Apple-værktøj skal gøre det nemmere for politi at søge data. Amazon åbner supermarked i New York.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne mandag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Airbnb vil formidle mødelokaler i Danmark

Airbnb vil ind på markedet for arbejdspladser og mødelokaler, meddeler selskabet, der jo er nok så kendt for at formidle udlejning af private ejendomme.

“Vi udvider til tre nye områder for at hjælpe virksomheder med at tiltrække, fastholde og motivere talent,” lyder det fra selskabet.

De tre områder er ‘Airbnb group Experiences’ (team building), ‘Airbnb Homes’ (formidling af mødelokaler) samt ’Airbnb for Work’ (langtidsudlejning til mennesker, der relokerer på grund af arbejde).

Du kan læse mere om Airbnbs planer her.

Mega-rig it-kineser trækker sig tilbage

Jack Ma, stifter og mangeårige formand for verdens næst-største e-handelsfirma, Alibaba, vil trække sig tilbage og gå på pension om præcist et år, nemlig 9. september 2019, som er han 55. års fødselsdag.

Han vil her bliver afløst som bestyrelsesformand af Alibabas nuværende CEO, den 46-årige Daniel Zhang - som vil fortsætte som CEO og altså dermed bliver en ekstremt magtfuld og betydningsfuld figur for selskabet.

Jack Ma er en af verdens rigeste mennesker med en formue på næsten 37 milliarder dollar. Han stiftede selskabet i 1999 og var CEO indtil 2013, hvor han trådte et skridt tilbage og blev arbejdende bestyrelsesformand.

Alibaba har i dag godt 66.000 medarbejdere.

Atea køber norsk BI-firma for 45 millioner kroner

Atea køber det norske BI-firma Sherpa Consulting for 60 millioner norske kroner, hvilket svarer til 45,7 millioner danske kroner.

Ifølge selskabet er Sherpa blandt de største BI- og data analytics-leverandører i Norge med selskabets 47 medarbejdere.

Selskaberne ser ‘enorme markedsmuligheder’ i takt med, at flere og flere virksomheder kommer i gang med at høste værdi på deres data.

Nyt Apple-værktøj skal gøre det nemmere for politi at søge data

Apple er i gang med at udvikle et online-værktøj, som amerikansk politi skal kunne anvende til formelt at søge om data om Apple-brugerne, skriver Reuters.

Ifølge Reuters modtog Apple i fjor 14.000 anmodninger fra amerikansk politi om udlevering af bruger-data via mail. Og det er selskabet godt træt af.

Apple har allerede haft 1.000 politifolk på skolebænken for at lære om udlevering af data fra selskabet. Fremover vil de istedet for at være på kursus i Apple-hovedkvarteret kunne få mere at vide online i et e-kursus fra deres computer derhjemme.

Amazon åbner supermarked i New York

Har du lyst til at prøve at købe ind i Amazons fuldautomatiske supermarked, Amazon Go, kommer der måske snart en mulighed: Amazon åbner nemlig snart en Amazon Go-butik i New York, som mange danskere jo rejser til.

Amazon har for tiden tre Go-butikker i hjembyen Seattle og har planer om at åbne butikker i også Chicago og San Francisco.

Computerworld har været på besøg i butikken i Seattle.

Det kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S