Sophie Løhde (V) vil revidere udbudsregler i kølvandet på Atea-sagen

Innovationsminister Sophie Løhde (V) er til en opstramning af udbudsreglerne i kølvandet på den store Atea-bestikkelsessag, hvor Atea trods bestikkelsesdom fortsætter som offentlig leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Innovationsminister Sophie Løhde (V) er klar til at stramme op på udbudsreglerne herhjemme, efter Moderniseringsstyrelsen og SKI netop har givet Atea grønt lys til at fortsætte som offentlig leverandør, selv om selskabet blev dømt for bestikkelse for et par måneder siden, skriver IT Watch.

Sophie Løhde havde gerne set, at det kunne lade sig gøre helt at annullere de store fællesstatslige kontrakter med Atea, og at det ville være muligt at udelukke selskabet fra fremtidige udbud.

"Det er heldigvis yderst sjældent, at der herhjemme er sager om bestikkelse af offentligt ansatte. Men det er helt afgørende, at vi undgår lignende bestikkelsessager, der er med til at underminere tilliden til offentlige myndigheder. Derfor vil jeg nu sammen med erhvervsministeren [Rasmus Jarlov, red] undersøge, hvordan vi eventuelt kan ændre de nuværende regler på området," skriver Sophie Løhde i en mail til ITWatch.

Læs også:

Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

Det offentliges store dilemma: Skal bestikkelsesdømte Atea lægges på is eller slippe fri?

Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics